Spektakularny widok koziorożców przeciwstawiających się grawitacji. Mogą chodzić po stromych klifach, a nawet po tamach. Wysoko we włoskiej części Alp znajduje się sztuczna tama. Na jej prawie pionowych ścianach można znaleźć aż do dwudziestu osobników.

Spokojnie, jakby chodziły po płaskim terenie, idą wzdłuż tamy. Nawiasem mówiąc, zwykle są to kozice, które niedawno urodziły potomstwo lub młode osobniki. Zoologowie zauważyli, że zwierzęta często liżą tamę. Wszystko przez to, że jest nasycona solą, która jest bardzo potrzebna tym górskim zwierzętom. Dlatego decydują się na tak oszałamiające wycieczki.

Ale jak się na niej utrzymują? W rzeczywistości tama nie jest idealnie gładka. Ma małe występy i nierówności. Po drugie kozy mają raczej wąskie i twarde kopyta, które są w stanie się szeroko rozsunąć. Przylegają do nich miękkie, czułe podkładki, które zapewniają dodatkową przyczepność.

Zwierzęta te mają wrodzony zmysł równowagi i precyzyjną koordynację ruchów. Kozy mają bardzo dobry wzrok. Widzą wszystkie nierówności nawierzchni i śmiało po niej stąpają.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: storyfox.ru