Obrazy artystyczne tworzone w minionych wiekach były co jakiś czas pokrywane specjalnym werniksem w celu ich zabezpieczenia. Można to było wielokrotnie powtarzać, więc z czasem oryginalne kolory zostały całkowicie przesłonięte przez substancję o brudnożółtym kolorze. Ale obraz jest nieuszkodzony. Natomiast takie rozwiązanie nie spodobało się Philipowi Mouldowi, który wymyślił sposób na wyczyszczenie płótna. Bardzo nam się spodobało to, co robi mistrz - to po prostu niesamowite!

foto: lemurov.net

Mould pokazał to na nieznanym obrazie nieznanego XVII-wiecznego artysty. Wartość obrazu jest zatem niewiadoma, a firma Moulda zdążyła wykupić obraz, by na własne ryzyko podjąć prace konserwatorskie. Wiadomo, że datą powstania obrazu, czyli nałożenia farby olejnej na płótno, jest rok 1618. Natomiast warstwa lakieru ochronnego ma co najmniej 200 lat. Poza tym na obrazie mnóstwo brudu i kurzu.

Tak właśnie wyglądał obraz

foto: lemurov.net

Potem zdarzyła się prawdziwa magia:

Source: youtube.com

Według niektórych źródeł, przedstawiona kobieta miała 36 lat. Żyła za panowania króla Jakuba I. Nie ma innych informacji, ale teraz możemy zobaczyć jej rysy tak, jak widział je artysta przed wiekami. Czy to nie prawdziwy cud?

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: lemurov.net