Nie wszyscy wiedzą, że w północnej części Japonii jest dość zimno. W domach jest centralne ogrzewanie, ale oszczędni Japończycy radzą sobie bez niego. Japończycy mówią, że czują się komfortowo i jest im ciepło. Mają do tego kilka sztuczek. Oto kilka najważniejszych trików.

Grzejniki: gazowe, olejowe, parafinowe

W Japonii jest duży asortyment grzejników na każdą kieszeń. Mają nawet nowoczesne grzejniki, które działają na małe wkłady wypełnione pelletem drzewnym.

Najbardziej oszczędnymi grzejnikami są grzejniki parafinowe. Trzeba jednak na nie uważać, bo są najczęstszą przyczyną pożarów.

Prześcieradła i koce elektryczne

Są one jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania w Japonii. Są niedrogie, szybko się nagrzewają i nie zużywają dużo prądu.

Plastry kairo lub hokkairo

Taki plaster można przykleić do wszystkiego. Wewnątrz tego „cudownego plastra” znajdują się opiłki z żelaza i soli, które po otwarciu wchodzą w reakcję z tlenem i zaczynają wytwarzać ciepło. Plaster może generować ciepło do 70 stopni Celsjusza nawet przez 8 godzin. Japończycy przyklejają te plastry do ubrań i butów.

Klimatyzatory

Tak, to dość drogi sposób na ogrzewanie pomieszczeń. Jednak niektórzy ludzie w Japonii z niego korzystają, głównie osoby o wysokich dochodach, które nie chcą psuć wnętrza kaloryferami czy grzejnikami.

Yutanpo i termofor

Yutanpo to zwykła poduszka grzewcza wypełniona wodą. W przeciwieństwie do gumowej, yutanpo często wykonane jest z metalu. Japończycy podgrzewają ją na kuchence gazowej.

Kotatsu

Tradycyjny stół z podgrzewaczem. Kotatsu jest ulubionym sposobem ludzi w Japonii na utrzymanie ciepła. W okresie letnim kotatsu to zwykły drewniany stół ze zdejmowanym blatem. Zimą specjalny element grzewczy zastępuje blat, a pod nim umieszcza się ciepły koc. Osoby siedzące przy stole mogą od razu się nim przykryć.

W ten sposób Japończycy ogrzewają się podczas zimy.

Główne zdjęcie: lemurov.net