Kolega, przyjaciel, przyszły partner... Podoba ci się ten człowiek, ale nie do końca rozumiesz jaką jest osobą, czy możesz powierzyć sekret, poprosić o pomoc?

W Internecie można znaleźć mnóstwo artykułów takich jak „Jeśli chcesz poznać prawdziwe oblicze człowieka, zadaj mu 38 pytań”.

Wyobraź sobie jak to wygląda: siadasz naprzeciwko swojego kolegi lub znajomego, zadajesz mu mnóstwo pytań i starannie zapisujesz jego odpowiedzi. Ile osób by się na to zgodziło?

Drugą skrajnością jest myślenie, że potrzeba miesięcy lub lat, aby poznać osobę. Trener John Alex Clark uważa, że nie chodzi o czas, a raczej o obserwację i chęć połączenia faktów. Istnieje kilka prostych sztuczek, które pozwalają na to, by zrozumieć charakter danej osoby.

Zwróć uwagę na drobiazgi

Każdego dnia wykonujemy tysiące rutynowych czynności: rozmawiamy przez telefon, kupujemy jedzenie. Zachowania ludzi mogą pozwolić na poznanie ich osobowości i pomóc przewidzieć, jak zachowają się w podobnych sytuacjach.

Przykład A. Ktoś, kto wybiera codziennie to samo danie w restauracji, może unikać zmian w życiu i nie lubić niepewności. Taki człowiek może okazać się wiernym i oddanym mężem, ale trudno byłoby go namówić na przeprowadzkę do innego kraju czy ryzykowną inwestycję.

Przykład B. Osoba, która lubi grać na giełdzie i inne ryzykowne przedsięwzięcia, prawdopodobnie będzie podejmować ryzyko także w innych dziedzinach życia. Może na przykład zrezygnować z pracy, nie znajdując nowej i nie dbając o pieniądze.

Przykład C. Osoba, która nigdy nie zapomina rozejrzeć się w obie strony przed przejściem przez drogę, może być ostrożna. Starannie rozważy każdą decyzję przed jej podjęciem.

Analizując zachowanie danej osoby w jednej dziedzinie, można ocenić, jak zachowa się ona w innych sferach życia.

Zwróć uwagę na sposób, w jaki się komunikuje z innymi

Jak on się komunikuje? Czy buduje relacje z każdym, czy starannie wybiera osób, a z innymi stara się pozostać kolegami? Czy działa bez wyraźnego planu, kierując się wrażeniami, czy też stara się wszystko analizować, nie ufa swojej intuicji i stara się być obiektywny? Czy jest inaczej - ważne są idee, koncepcje, schematy i plany?

Porozmawiajcie o relacjach w pracy, ze wspólnymi znajomymi

Liczy się to, jakie cechy przypisuje się innym, jak interpretuje się ich motywacje. Mówiąc o innych, najczęściej zauważamy to, jakie cechy mamy w sobie. Co cenimy w ludziach, do kogo chcemy być podobni, jakie cechy staramy się w sobie zmienić.

Im częściej dana osoba ocenia innych jako osoby o dobrym sercu, szczęśliwe, stabilne emocjonalnie czy uprzejme, tym większe prawdopodobieństwo, że sama posiada te cechy. Rozumowanie na zasadzie „on tylko udaje, chce kogoś oszukać” może oznaczać, że dana osoba jest wyrachowana i podświadomie dąży do relacji zbudowanych tylko na zysku.

Znajdź granice

Kiedy chcemy zbudować relację, patrzymy na to, co dobre, a ignorujemy to, co złe. Ale złudzenia się z czasem rozwieją. Doświadczone osoby nie szukają to, co dobre, ale granic między dobrem i złem.

Jest uprzejmy - na ile jest uprzejmy? Szczery - kiedy zacznie oszukiwać? Chętny do pomocy - kiedy to może się skończyć? Nieprzekupny - bez różnicy na kwotę? Szczerość wobec klientów? Cierpliwy z powodu błędów podwładnych, ale do jakiego momentu? Trzeźwy, rozsądny, godny? Gdzie jest przycisk, który zmienia go w szaleńca?

Główne zdjęcie: kakao.im