Życie jest jak film lub powieść. Ma swoją własną fabułę i swoją własną logikę. Po punkcie kulminacyjnym następuje rozwiązanie akcji. Wszystkie działania mają swoje konsekwencje. Umyślne skrzywdzenie kogoś też ma swoje konsekwencje. Po jakimś czasie osoba, która oczerniała, poniżała, wyśmiewała może znaleźć się w tej samej sytuacji.

Najcięższą karą dla kogoś, kto uczynił zło, jest przyjęcie pomocy i miłosierdzia od osoby, którą skrzywdził. Jest to fabuła licznych powieści i filmów. W życiu też często tak się dzieje.

Pewnego dnia ten, kto cię skrzywdził, będzie zależał od ciebie. Teściowa znęcała się nad synową, potem się zestarzała i oślepła. I nikt jej nie chciał, nawet jej syn, którego przeklinała i zamęczała. Synowa wzięła wolne w pracy, zapłaciła za operację i została w szpitalu z teściową – przecież ona nie mogła sama zadbać o siebie. Z czasem znowu odzyskała wzrok.

Albo szef znęcał się nad podwładnym na różne sposoby. Opisywanie szczegółów jest nieprzyjemne. Potem ten podwładny jako jedyny odwiedzał szefa w szpitalu - miał zawał serca. I jeszcze kilka raz odwiedził, przynosząc owoce i po prostu siedząc z nim i rozmawiając - tak po prostu. Mimo że szef został zwolniony, nie było w tych wizytach żadnego zysku. Chodziło tylko o odwiedzenie chorego.

Dyrektor zwolnił dziewczynę niesprawiedliwie. Jednak dziesięć lat później przyszedł do jej własnej firmy, by zatrudnić się jako sprzątacz. Stracił wszystko, zbankrutował, zachorował i prosił o pracę. Dziewczyna pomogła mu zarówno z pracą, jak i z leczeniem. Nie mogła zostawić go na pastwę losu. Albo pijak poprosił na ulicy człowieka o pieniądze. Człowiek rozpoznał sierżanta, który wyśmiewał się z niego w armii. Dał mu pieniądze, zapytał, czy może mu w czymś pomóc i zawiózł go swoim samochodem do domu - pijak miał jeszcze dom. Nie powiedział: ha-ha! Zasłużyłeś! Bóg cię ukarał!

Życzliwi ludzie nigdy nie powiedzą tego na widok upokorzenia i nieszczęścia osoby, która ich skrzywdziła. Wyciągną rękę by pomóc. Jeśli nie mają takiej możliwości, nie będą się śmiać z tej osoby. Odwrócą wzrok, aby nie upokorzyć jej jeszcze bardziej... Ci, którzy znęcają się i oczerniają, powinni pamiętać, że być może będą musieli przyjąć pomoc od tych, których obrażają. Często tak się dzieje. Bardzo często. Jak w filmach.

Główne zdjęcie: turba-urba.org