Uczciwość i lojalność to drogi prezent, którego nie należy oczekiwać od tanich ludzi.

Dramaturg i powieściopisarz George Bernard Shaw jest wybitnym krytykiem, człowiekiem o niezwykle bystrym umyśle i języku jak brzytwa...

W 1925 roku, kiedy otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, Shaw powiedział, że to tylko „wyraz wdzięczności za ulgę, jaką przyniósł światu, nie publikując niczego w tym roku”. Dramaturg odmówił przyjęcia nagrody pieniężnej, po czym został dosłownie zasypany listami proponującymi przekazanie pieniędzy innym osobom, jeśli ich nie potrzebuje. Shaw przy tej okazji sarkastycznie zauważył: „Alfredowi Nobelowi wciąż można wybaczyć wynalezienie dynamitu. Ale tylko wróg rodzaju ludzkiego mógł wymyślić Nagrodę Nobla”.

Po śmierci żony Charlotte pisarz nie udawał załamanego wdowca, tłumacząc, że po „czterdziestu latach miłości i oddania” wolność może wcale nie być złym nabytkiem.

I był też wegetarianinem. W wieku 70 lat na pytanie „Jak się czujesz?” odpowiedział: „Dobrze, tylko lekarze mi przeszkadzają, twierdząc, że umrę, jeśli nie będę jadł mięsa”.

W wieku 90 lat odpowiedział na to samo pytanie: „Dobra, już nikt mi nie przeszkadza: ci lekarze, którzy straszyli mnie, że nie mogę żyć bez mięsa, już umarli”.

George Bernard Shaw dożył 94 lat. Nekrolog, który opublikowały gazety, został napisany z wyprzedzeniem - Shaw redagował go entuzjastycznie na kilka lat przed śmiercią.

Umiał bardzo trafnie łączyć humor z głębokimi obserwacjami życia. A oto tylko niewielka część jego wypowiedzi, które to potwierdzają:

1. Odległość niczego nie psuje. Różnica wieku niczego nie psuje. Opinia rodziców niczego nie psuje. Ludzie wszystko psują. Sami.

2. Jaki jesteś merkantylny, przyjacielu. Pamiętaj: wszystko, co można kupić za pieniądze, jest już tanie!

3. Możesz mieć rację, ale jaki jest sens, jeśli twoja kobieta płacze?

4. Marzenia się spełniają optymistom. Pesymiści miewają koszmary.

5. Pytanie „Co ludzie pomyślą?” - powinno być na ostatnim miejscu. W zasadzie nikogo to nie obchodzi. Życie jest twoje.

6. Świat jest tak zgniły, że nawet zakochanie się w kimś jest największym ryzykiem, jakie możemy podjąć. Ściska nas od wewnątrz obawa, że nie będzie to wzajemne lub agresywnie postrzegane. Ludzie zapomnieli, jak się kocha, relacje konsumenckie rządzą światem.

7. Im starsza i mądrzejsza osoba, tym mniej chce uporządkować sprawy. Chcę tylko wstać, życzyć wszystkiego najlepszego i wyjść.

8. Nie spiesz się z pomocą tym, którzy cię o to nie prosili. Nie chodźcie z radami do tych, którzy ich nie prosili. Doceń siebie, swoje słowo, swoje myśli.

9. Teraz, gdy nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

10. Uczciwość i lojalność to drogi prezent, którego nie należy oczekiwać od tanich ludzi.

11. Czasem trzeba rozśmieszyć ludzi, żeby odwrócić ich uwagę od zamiaru powieszenia cię.

12. Lepiej żyć z upartą kobietą niż z nudną.

13. Jedynym, który zachowywał się rozsądnie, był mój krawiec. Mierzył mnie ponownie za każdym razem, gdy mnie widział, podczas gdy wszyscy inni podchodzili do mnie ze starymi pomiarami, oczekując, że do nich się dopasuję.

14. Przyjaźń między mężczyzną i kobietą to związek albo byłych kochanków, albo przyszłych.

Główne zdjęcie: podumay.info