Rodzice mogą spędzić wiele czasu próbując odgadnąć, które cechy dziecka zostaną z nim w dorosłym życiu.

Na przykład, czy spokojny maluch zmieni się w towarzyską osobę w dorosłym wieku? Czy pozostanie liderem? Czy mądry dzieciak zostanie geniuszem?

Pewne cechy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i pozostają na zawsze. „Cechy osobowości dzieci są często silnymi predyktorami przyszłych zachowań w wieku dorosłym” - mówi Alix Strickland Frenoy, specjalista od autyzmu i coach rodzicielski, który prowadzi stronę internetową i społeczność dla rodziców dzieci z autyzmem, Special Learning House.

Nie oznacza to jednak, że pewnych cech nie można zmienić. „Ważne jest, aby zauważyć, że mózg jest zawsze gotowy do zmian”, mówi Frenoy.

Jednak pewne cechy osobowościowe pojawiają się bardzo wcześnie.

1. Gadatliwość.

Jeśli dziecko jest gadułą, może się to przydać w przyszłości. „Wiemy, że takie dzieci mają tendencję do bycia bardziej pewnymi siebie, podobnie jak dorośli” - mówi Frenoy. Warto więc godzinami słuchać, jak dziecko opowiada ciekawe historie.

2. Zdolności adaptacyjne.

Dzieci, które są w stanie płynąć z prądem od najmłodszych lat, mogą również odkryć, że ta cecha prowadzi do pozytywnych zmian w późniejszym życiu. „Te dzieci, które dobrze adaptują się w dzieciństwie, mają tendencję do bycia lepiej przystosowanymi, szczęśliwszymi dorosłymi” - mówi Frenoy. Wydaje się, że zdolność do bycia elastycznym u wielu osób pojawia się już w młodym wieku.

3. Przywództwo.

Może niektórzy ludzie naprawdę rodzą się liderami. „Interesujące jest obserwowanie, jak niektóre dzieci przyjmują więcej ról przywódczych w grupie, podczas gdy inne mają tendencję do podporządkowania się im. To prawdopodobnie pozostanie w dorosłym życiu” - mówi Frenoy.

4. Introwersja lub ekstrawersja.

Skłonność danej osoby do introwersji lub ekstrawersji może przejawiać się również w bardzo młodym wieku. „Te cechy są utrwalone w strukturach naszej osobowości i nie zmieniają się w dorosłym życiu” - mówi dr Fran Wolfish, prowadząca terapię rodzinną w Beverly Hills i autorka książki „Świadomi rodzice”.

5. Impulsywność.

Większość dzieci jest nieco impulsywna. Ale niektórzy wykazują tę cechę częściej niż inni, co niekoniecznie jest złe. „Impulsywne dziecko często staje się dorosłym, który aktywnie komunikuje się i ma mnóstwo zainteresowań i hobby” - mówi Adina Mahalli (MSW), certyfikowany specjalista zdrowia psychicznego Maple Holistics.

Twoje spontaniczne dziecko może stać się bardzo ciekawą osobą w wieku dorosłym.

6. Pokora.

Dzieci, które są dość skromne, mogą mieć niektóre z tych cech w dorosłym życiu. „Dzieci, które są skłonne do autodestrukcji, częściej wyrażają poczucie winy w dorosłym życiu i doświadczają ogólnego poczucia braku bezpieczeństwa” - mówi Mahalli.

Te cechy osobowości prawdopodobnie pozostaną w dorosłym życiu. Pamiętajmy jednak, że zdolność naszego mózgu pozwala nam rozwijać się przez całe życie.

Główne zdjęcie: kakao.im