„Zasada „oko za oko” sprawi, że cały świat będzie ślepy”.

Na świecie jest mnóstwo złych ludzi. Nie da się uniknąć spotkania z nimi. Możemy być silni, modlić się, medytować i próbować stworzyć wokół siebie bańkę ochronną, ale nic nie może zapobiec temu spotkaniu.

Tacy ludzie pojawiają się w naszym życiu pod różnymi postaciami i nie zawsze da się to zauważyć na czas. Mogą być wśród naszych znajomych, kolegów z klasy, parafian, a nawet bliskich.

Powstrzymanie złych ludzi przed tym, jak się znajdą w naszym życiu jest prawie niemożliwe, ale nigdy nie przestawaj być dobrym człowiekiem tylko dlatego, że napotkasz kogoś złego.

Prawdziwa zmiana pochodzi z wnętrza. Te, które są wywołane przez czynniki zewnętrzne, tak naprawdę wcale nie są zmianą. Nie jest to zmiana, której potrzebujesz, zresztą w większości przypadków i tak nic z tego nie wyniknie.

Jesteś ponad to, by poddać się negatywnym wpływom złych ludzi. Zdolność do przeciwstawienia się niepożądanym wpływom z zewnątrz i kontynuowania bycia sobą pomimo tego, co źli ludzie chcą lub starają się zrobić, jest to cecha naprawdę silnych osobowości.

Bądź dla siebie dobrym człowiekiem

Chęć bycia dobrym człowiekiem ze względu na innych ludzi można nazwać fałszywą życzliwością. Dobre uczynki i życzliwość powinny być powodowane Twoim poczuciem własnej wartości, a nie tym, co inni mogą o Tobie pomyśleć. Bądź dobrym człowiekiem przede wszystkim dla siebie.

Jeśli jesteś dobry dla innych ludzi, oni też będą dobrzy dla ciebie. Każdy czuje się lepiej, gdy wszyscy są szczęśliwi. Pozwalając złym ludziom na to, by pozbawili cię cnoty, pokazujesz, że nigdy nie byłeś dla siebie dobry. W przeciwnym razie źli ludzie nie byliby w stanie pozbawić cię tej cechy. Bądź dobrym człowiekiem z własnych powodów, a nie z uwagi na kogoś innego.

Oko za oko...

Mahatma Gandhi powiedział, że „zasada „oko za oko” uczyni cały świat ślepym”. Jeśli przestaniesz być dobrym człowiekiem i zaczniesz robić coś budzącego wątpliwości tylko dlatego, że świat jest pełen złych ludzi, oślepisz wszystkich wokół siebie i doprowadzisz do ich cierpienia.

Źli ludzie będą krzywdzić nie tylko osoby ze swojego otoczenia, ale także ciebie. Jeśli przymkniesz oko na ich złe uczynki i zaczniesz zachowywać się tak samo, to tylko zwiększysz ich wpływ na siebie. Możesz jednak pozbyć się ich wpływu, odwracając się od nich i będąc życzliwym dla innych. Nie należy zachęcać do nienawiści.

Uwierz w dobroć

Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie jesteś dobrym człowiekiem. Myślę, że ja też należę do tych dobrych. Cóż, teraz jest nas dwóch. Nie jesteś sam. Na świecie są inni, tacy jak ty, którzy czują to samo.

Dlatego jeśli spotkasz złą osobę, pamiętaj, że na świecie jest jeszcze mnóstwo dobroci, którą ofiarują inni ludzie. Nie jesteś sam. Bądź silny w obecności negatywnych osobowości. Postępując w ten sposób osłabisz ich wpływ, wzmocnisz swój i pomożesz stworzyć lepszy świat.

Główne zdjęcie: brainum