Tajemnicze czarno-białe fotografie z połowy XX wieku zawsze zwracają naszą uwagę ponieważ są niesamowite. Wielokrotnie publikowane były na stronach modnych i błyszczących magazynów. Dzięki nim możemy mieć małe wyobrażenie o kulturze i sztuce tamtych czasów.

foto: laykni.com

To właśnie lata 50 stały się erą kobiecości, wyrafinowanych strojów oraz drogich i wysokiej jakości materiałów. Wtedy, w połowie XX wieku, kobietę było stać na to, by pięknie wyglądać i tak się czuć.

foto: laykni.com

W tym czasie dziewczęta bardzo interesowały się modą. Śledziły nowe kolekcji, aktualne trendy, a wszystkie magazyny modowe były masowo wykupywane. W nich można było znaleźć nie tylko opis strojów, ale także takie subtelności jak połączenie stroju z perfumami, biżuterią, wystrojem wnętrza, a nawet zachowaniem.

foto: laykni.com

Najbardziej kobiecy i elegancki styl w historii mody kultywował Christian Dior, który zaproponował nowy look, który był w stanie zamienić każdą dziewczynę w romantyczną i delikatną księżniczkę.

foto: laykni.com

Dzięki Diorowi kobiety ponownie założyły gorsety i bufiaste spódnice. Buty stały się też bardziej kobiece: generalnie preferowano łódki ze spiczastymi noskami lub muły. Wszystkie trzy style, na których oparto nowy styl (sylwetka owalna, sylwetka A i sylwetka H) wyglądały elegancko i szykownie oraz oczywiście, podkreślały figurę.

foto: laykni.com

Przywiązywano dużą wagę do akcesoriów takich jak: miniaturowe torebki, rękawiczki, paski, szaliki i czapki. Szczególną rolę przypisywano biżuterii: sznur pereł, duże kolczyki z kamieniami, klipsy i masywne naszyjniki, podkreślające wdzięk szyi.

foto: laykni.com

Wraz z sukienkami dla lalek Dior projektował też bardziej praktyczne kreacje, które reprezentowane były przez eleganckie elementy od Chanel. W wieku 71 lat niezrównana Coco triumfalnie powróciła do branży z kolekcją przyciętych kurtek i obcisłych spódnic.

foto: laykni.com

Cristobal Balenciaga zaproponował również damom praktyczny i wygodniejszy styl. Jego ubiory nie wymagały gorsetów i specjalnej bielizny do modelowania sylwetki, więc były też wygodne.

foto: laykni.com

foto: laykni.com

foto: laykni.com

Główne zdjęcie: laykni.com