Mam dwóch synów, trzech wnuków, dwie synowe i żyłam jak sierota. Ale kiedy obiecałam dać mojej siostrzenicy mieszkanie, zlecieli się i zaczęli się awanturować. Teraz jest jasne, że wszystko, czego ode mnie potrzebują, to mieszkanie.

Urodziło mi się dwóch synów, cieszyłam się, że będą mnie wspierać na starość. Ale nie zajmują się mną własne dzieci, a siostrzenica, która ma już swoją własną rodzinę i rodziców, czyli mojego brata z żoną.

Najwyraźniej mój mąż i ja popełniliśmy gdzieś błąd, nie wychowaliśmy naszych dzieci prawidłowo. Kiedy ich ojciec żył, jeszcze się pojawiali, ale po tym, jak został pochowany, nie pokazali się u mnie pięć lat.

Moje dzieci mieszkają w tym samym mieście. Oczywiście nie w pobliżu, ale około czterdziestu minut autobusem. Oboje są żonaci i mają dzieci. Mam dwóch wnuków i jedną wnuczkę, której nigdy nie widziałam. Ciężko mi chodzić samej, miałam kontuzję, a dodzwonić się do dzieci graniczy z cudem.

Przyzwyczaiłam się, że wszyscy tylko obiecują, że wpadną, pomogą i coś załatwią. Sąsiedzi zalali kuchnię, nie jakoś bardzo, ale sufit trzeba było odmalować. To była godzina roboty dla zdrowego człowieka.

Zadzwoniłam do jednego syna, do drugiego, obaj obiecali, ale żaden nie przyszedł. Musiałam wynająć specjalistę. Nie było mi żal pieniędzy, ale rozpaczałam, że moi synowie nie mogli znaleźć czasu na pomoc.

Potem musiałam wymienić lodówkę, a nic się na tym nie znam. Sprzedawcy lubią oszukiwać starsze osoby. Poprosiłam synów, żeby poszli ze mną. W odpowiedzi usłyszałam, że są przecież asystenci sprzedaży, oni mi wszystko powiedzą. Musiałam zadzwonić do brata i córka i jej mąż pojechali ze mną.

Zaczęła się pandemia, więc zaczęli dzwonić raz w miesiącu, pytali, co u mnie i tyle. Dawali mi mądre rady, żebym nigdzie nie wychodziła, robiła zakupy z dostawą do domu, tylko że ja nie umiem. Potem siostrzenica mnie wszystkiego nauczyła. Ona swoim rodzicom sama zamawia zakupy i dzwoniła do nich prawie codziennie, żeby zapytać czy wszystko w porządku.

Moja siostrzenica zorientowała się, że zostałam bez pomocy i zaczęła do mnie dzwonić, pytać, jak się czuję i czy czegoś nie potrzebuję. Pomagała mi sprzątać. Kiedy byłam chora, siedziała ze mną, przynosiła mi lekarstwa i gotowała mi jedzenie.

Wpadała nawet na filiżankę herbaty. Wszystkie święta spędzałam z bratem i jego żoną oraz rodziną siostrzenicy. Jej córka nazywa mnie już babcią.

Zastanawiałam się nad tym i postanowiłam przekazać moje mieszkanie siostrzenicy. Chodzi za mną, pomaga mi, o nic nie prosi, a ja tak się jej odwdzięczam. Życzliwość za życzliwość. To nie będzie strata mieszkania.

Kiedy już miałam załatwiać papiery, zadzwonił mój najstarszy syn i zapytał, co robię, więc powiedziałam mu, dokąd jadę. Zaczęło się dopytywanie. A potem przeklinanie i wrzaski, że jestem głupia. Wysłuchałam go, ale zdania nie zmieniłam.

Tego wieczora zadzwonił dzwonek do drzwi, a w progu stanęli moi synowie. Przyprowadzili nawet wnuczkę i przynieśli ciasto. Tylko, że powodem spotkania było mieszkanie, próbowali mi wmówić, że przepiszę mieszkanie na siostrzenicę, a ona mnie stąd wyrzuci. I że tak nie powinno być, bo mam dzieci i wnuki, a oddaję swój majątek obcej osobie.

Wysłuchałam ich, spojrzałam na nich, podziękowałam za mądre rady, ale powiedziałam, że i tak zrobię po swojemu. Wściekli się na mnie, wyszli i trzasnęli drzwiami. Obiecali mi, że nigdy nie zobaczę swoich wnuków i nie mogę liczyć na ich pomoc.

I tak już nie liczyłam na waszą pomoc kochani. Robią mi łaskę, że przyjechali po pięciu latach i to tylko dlatego, że nie chcieli stracić mieszkania. Niech sobie sami teraz radzą, a ja przepiszę mieszkanie na siostrzenicę. Jeśli wyrzuci mnie na ulicę, to mój los. Ale ja w to nie wierzę.

Główne zdjęcie: youtube