Wszystko, co chciałeś wiedzieć o smacznej i zdrowej alternatywie dla słodkich deserów.

Cukier i proste węglowodany powodują znaczne szkody w organizmie, dlatego wszyscy dietetycy zgodnie zalecają zmniejszenie ich ilości lub całkowite usunięcie ich z diety. Aby jednak nie pozbawić się przyjemności słodyczy, zwolennicy zdrowej diety uzależnili się od różnych alternatyw dla zwykłych deserów.

Jednym z nich są daktyle. Popularny owoc pokochał każdy, nie tylko ze względu na ich słodycz, ale także ze względu na imponującą ilość składników które posiadają. Dlaczego więc daktyle są najlepszym substytutem słodyczy, przeczytaj ten artykuł.

Zalety daktyli

Daktyle to prawdziwy magazyn przydatnych witamin i wszelkiego rodzaju minerałów. Zawierają białko roślinne, witaminy z grupy B, witaminę K, a także ważne pierwiastki śladowe - wapń, magnez, żelazo i cynk.

Ze względu na zawartość karotenoidów i polifenoli daktyle zyskały miano „tarczy ochronnej”, która chroni organizm przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami.

Naturalne antyoksydanty zawarte w daktylach hamują proces utleniania, działają przeciwzapalnie i spowalniają starzenie się organizmu. Dodatkowo antyoksydanty chronią organizm przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Błonnik zawarty w daktylach jest kluczem do dobrego trawienia. Owoc pobudza pracę jelit i leczy choroby przewodu pokarmowego. Daktyle są również dobre dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Dzięki dużej zawartości witaminy K owoc wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i usuwa zły cholesterol.

Wady daktyli

Daktyle nie zawierają substancji toksycznych dla organizmu człowieka, ale należy je stosować ostrożnie. Daktyle, jak każda inna żywność, mogą wywoływać reakcję alergiczną. Również pomimo wartości odżywczych owoce znajdują się na listach produktów wysokokalorycznych, dlatego tak ważne jest, aby spożywać je z umiarem.

Główne zdjęcie: sputnik.by