Rośliny doniczkowe są wspaniałym elementem dekoracyjnym, a poza tym są dodatkowym źródłem tlenu w domu. Ale nie wszystkie rośliny są bezpieczne i można je trzymać w domu. Niektóre z nich mogą działać toksycznie, dlatego przed umieszczeniem kolejnej piękności na parapecie sprawdź, czy jest to bezpieczne. W międzyczasie porozmawiajmy o najpopularniejszych, ale trujących roślinach.

Filodendron

Jest ceniony za bujną i piękną zieleń. Ale kontakt z sokiem tego kwiatu może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a nawet śmierć. Filodendron jest szczególnie niebezpieczny dla kotów domowych.

Bluszcz diabła

Bardzo często można go znaleźć w biurach i domach, ponieważ jest jednym z najlepszych oczyszczaczy powietrza. Ale może być bezpieczny tylko w niewielkiej ilości. Jeśli zasadziłeś całą plantację diabelskiego bluszczu w swoim biurze lub w domu, ryzykujesz podrażnieniem skóry, obrzękiem, skurczami i skłonnością do zdenerwowania.

Obfitość tych kwiatów powoduje zwiększone wydzielanie śliny u psów i kotów, a nawet niewydolność nerek.

Lilie

Ten piękny kwiat jest znany wszystkim. Jego miłośnicy często go uprawiają, umieszczając go w sypialniach i pokojach dziecięcych. Ale musimy pamiętać, że większość lilii jest trująca.

Może powodować zatrucia objawiające się bólami głowy, zapaleniem skóry, a nawet zaburzeniami widzenia.

Skrzydłokwiat

Tak zwane „kobiece szczęście” z błyszczącymi liśćmi i białymi kwiatami, choć bardzo atrakcyjne z wyglądu, w rzeczywistości może być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Sok skrzydłokwiatu, po dostaniu się do organizmu, powoduje obrzęk błon śluzowych utrudniając połykanie. Może wywoływać wymioty i biegunkę, a nawet doprowadzić do śmierci.

Dieffenbachia

Ten kwiat ma mięsistą łodygę i ciężkie liście, dlatego często wybiera się dla niego honorowe miejsce na stojaku lub cokole.

Ale nawet niewielka ilość soku z Dieffenbachia może powodować silny obrzęk języka, drętwienie w jamie ustnej i pieczenie. Dlatego jeśli zdecydujesz się udekorować dom Dieffenbachią, umieść go tak, aby żadne dzieci i zwierzęta nie miały dostępu do rośliny. Opiekując się nim zakładaj rękawiczki.

Istnieje wiele niebezpiecznych roślin domowych, nieszkodliwych z wyglądu, które mogą mieć całkowicie szkodliwy wpływ na organizm. Dlatego uważaj.

Główne zdjęcie: lemurov.net