Niedawno w sieci pojawiło się zdjęcie chłopca kąpiącego się w rzece z dwoma jaguarami i psem. Zdjęcie dało początek wielu teoriom: niektórzy uważali je za umiejętną edycję, inni argumentowali, że zwierzęta nie są prawdziwe. Ale, jak się okazało, obraz jest prawdziwy, a ponadto oddaje sytuację, która jest zupełnie zwyczajna dla tego chłopca.

Chłopiec pozujący z drapieżnikami nazywa się Thiago Silveira, ma 12 lat i całe życie spędził w towarzystwie jaguarów. Rodzicami Thiago są Leandro Silveira i Ana Giacomo, znani biolodzy z Brazylii, koordynatorzy jedynego na świecie Instytutu Jaguarów (IOP). Instytut, położony w brazylijskim stanie Goias i zajmuje się badaniem drapieżników i szukaniem sposobów na zachowanie tego gatunku.

foto: binokl.cc

Ojciec chłopca, Leandro Silveira, który zrobił to rewelacyjne zdjęcie, tak opowiada o swoim synu:

„Po urodzeniu mój syn dorastał w otoczeniu jaguarów i od dzieciństwa uczył się współżyć z drapieżnikami. My oczywiście wprowadziliśmy pewne ograniczenia, ale on sam już wie, jak się z nimi zachować. Jest to dla niego całkowicie naturalne. To część jego codziennego życia, nie ma tu nic specjalnego ”.

foto: binokl.cc

Zanim urodził się Thiago, w jego rodzinie rosły już trzy jaguary. Dziecko bawiło się ze zwierzętami i było nawet karmione butelką w tym samym czasie. Chłopiec od najmłodszych lat rozumiał, że nie jest taki jak wszyscy - niewiele dzieci miało szansę dorastać z drapieżnymi kotami.

„Wszyscy w naszej rodzinie się kochają i szanują, zawsze lubiłem pomagać moim rodzicom w opiece nad zwierzętami”.

foto: binokl.cc

Thiago Silveira tak skromnie mówi o relacjach w swojej niezwykłej rodzinie. Ojciec od dzieciństwa wpajał synowi, że dla jaguara człowiek nie jest ofiarą na którą trzeba polować, a zwierzę reaguje tylko na nasze działania. Leandro wierzy w okazywanie szacunku zwierzętom, na przykład pozostawiając je w spokoju, kiedy tego potrzebują. Naukowiec twierdzi, że jaguary dość wyraźnie demonstrują swój nastrój i stosunek do innych.

„Ważne jest, aby być świadomym granic. Kiedy jaguar chce się porozumieć to sam podchodzi. Nie są zwierzętami społecznymi, ale wiedzą, jak tworzyć trwałe relacje ”.

foto: binokl.cc

Tak mówi matka Thiago o komunikacji z drapieżnikami. Nie przypomina sobie, by chociaż raz doszło do konfliktów między dzieckiem a jaguarami, ale jednocześnie podkreśla, że ​​jej syn nigdy nie był sam ze zwierzętami.

foto: binokl.cc

„Zawsze jesteśmy bardzo ostrożni podczas obchodzenia się z jaguarami i innymi zwierzętami”.

Jaguary z rodziny Silveira mieszkają na 123 akrach (około 50 hektarów) ziemi należącej do Leandro i Any. Teren ten jest zamknięty dla innych, ale nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Biolodzy chcą zapewnić swoim pupilom maksymalny spokój i komfort, zbliżony do warunków naturalnych.

Jaguar Institute został założony w 2002 roku jako konwencjonalne centrum badań dużych kotów południowoamerykańskich. Jednak po tym, jak Brazylijski Instytut Środowiska i Energii Odnawialnej poprosił o schronienie kilku osieroconych kociąt jaguarów, postanowiono zorganizować schronisko dla zwierząt.

foto: binokl.cc

Dziś przestrzeń schroniska zajmuje większość gospodarstwa i połowę pomieszczeń w domu i budynkach pomocniczych. Leandro mówi, że 95% finansowania instytutu pochodzi z jego osobistych oszczędności, a 5% z donacji ludzi. Znalezienie funduszy to ważna część życia rodziny, w której żyje dziś 14 jaguarów, w tym 4 młode.

foto: binokl.cc

W ciągu ostatnich 10 lat przez Instytut Jaguara przewinęło się 35 zwierząt. Drapieżniki są często przekazywane innym organizacjom zajmującym się ochroną i badaniem tych pięknych zwierząt, które niestety już trafiły do ​​międzynarodowej Czerwonej Księgi.

foto: binokl.cc

Jaguar nie jest jeszcze zagrożony wyginięciem, chociaż zagrożenie dla gatunku nadal istnieje. Głównym wrogiem tego kota jest człowiek, który w barbarzyński sposób niszczy dżungle - główne siedlisko jaguarów. Zwierzę występuje w 21 krajach Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej, ale największa populacja 30 tysięcy osobników żyje w Brazylii.

Główne zdjęcie: binokl.cc