Uważa się, że wraz z wiekiem zdolności umysłowe człowieka pogarszają się: oni wolniej dostosowują się do zmian, robią więcej niedopatrzeń, gorzej zapamiętują informacje... a nawet obalenie takiego punktu widzenia przez naukowców z Harvardu nie jest w stanie zmienić naszego zdania.

Jednak to, z czym dokładnie nie można się spierać, to fakt, że z wiekiem człowiek staje się mądrzejszy. Wie, jak filtrować informacje, poprawnie i szybko ustala priorytety, nie martwi się drobiazgami. Wielkie doświadczenie życiowe, z którego udało się wyciągnąć ważne wnioski, pomaga zneutralizować wszystkie otaczające nas śmieci. Może dlatego starszych ludzi zawsze jest tak interesująco słuchać.

A dziś opublikujemy list, który 83-letnia kobieta wysłała do swojej przyjaciółki. Wydaje się wystarczająco nasycony i głęboki, aby zobaczyli go wielu młodych ludzi i zastanowili się nad ich priorytetami i wartościami. Okazało się, że jest to rodzaj refleksji nad sensem życia.

foto: takprosto.cc

"Witaj, moja słodka Berta. Wciąż żyję, ale moje życie zmienia się stopniowo każdego dnia: coraz więcej czytam i coraz rzadziej wycieram kurz, coraz częściej siedzę na podwórku i coraz rzadziej martwię się o chwasty w ogrodzie, coraz więcej czasu spędzam z przyjaciółmi i coraz mniej pracuję…»

"Okazało się, że życie jest o wiele bardziej interesujące, aby im się cieszyć, niż po prostu go tolerować. Dopiero zaczynam zdawać sobie z tego sprawę i doceniam każdą chwilę.

"Przestałam oszczędzać na moich potrzebach, a moje kryształowe zestawy i porcelanowe kubki spędzają więcej czasu na stole niż na kredensie. Czy może być większy powód niż przybycie siostrzenicy, pierwszy dzień wiosny lub początek kwitnienia wiśni w odległej Japonii?»

"Wychodząc z domu, ubieram się w moje najlepsze ubrania, nawet jeśli idę do sklepu lub na rynek. Przypuszczam, że jeśli będę pięknie wyglądać, nie będzie mi przykro z tego powodu wydawać pieniędzy.

"Nie potrzebuję specjalnego powodu, aby używać ulubionych perfum. Pachnę, nawet jeśli idę do banku, aby zapłacić komunalną lub gdy idę do kliniki".

"Przestałam odkładać na jutro, na następny tydzień lub po prostu na odpowiedni moment. Jeśli chcesz coś zobaczyć, usłyszeć lub zrobić teraz, to po co odkładać?»

"Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że życie jest oczywiste, dlatego nie przychodzi nam do głowy, co byśmy zrobili, wiedząc, że jutro już nas nie będzie. Może pogodzilibyśmy się z bliskimi, może przeprosilibyśmy ich za złe słowa lub czyny. A może po prostu poszlibyśmy do dobrej restauracji, zamówilibyśmy pyszne jedzenie i spędzilibyśmy czas z przyjemnością…»

foto: takprosto.cc

"Sama żałuję, że rzadko zwracałam uwagę na takie drobiazgi, nie powiedziałam bliskim tych słów, na które zasługiwali".

"Budząc się, pierwszą rzeczą, którą przekonuję się , to jest szczególność nowego dnia, ponieważ każda chwila i każda minuta jest darem. I nawet jeśli życie nie było piosenką, którą chcielibyśmy usłyszeć, gdy jesteś tutaj, możesz czekać na odpowiednią melodię, albo możesz tańczyć…»

Te refleksje na temat życia człowieka od starszej kobiety wydają nam się niezwykle ciekawe. W swoim krótkim liście udało jej się poruszyć ważne tematy, o których tak często zapominamy w zgiełku dni. To jest tak ważne, aby stale utrzymywać relacje z bliskimi ludźmi, nie odkładać ważnych rzeczy na później i cieszyć się życiem co minutę.

Główne zdjęcie: takprosto.cc