Jaka to różnica, kto jest silniejszy, kto jest mądrzejszy, kto jest piękniejszy, kto jest bogatszy? W końcu liczy się tylko to, czy jesteś szczęśliwą osobą, czy nie.

Naukę Osho można przedstawić jako chaotyczną mozaikę złożoną z elementów buddyzmu, jogi, taoizmu, filozofii greckiej, sufizmu, psychologii europejskiej, tradycji tybetańskich, chrześcijaństwa, zen, tantryzmu i wielu innych ruchów duchowych przeplatających się z jego własnymi poglądami. Sam Osho powiedział, że nie używa systemu, ponieważ systemy są z założenia martwe, a żywe prądy nieustannie ulegają zmianom i ulepszeniom.

To chyba główna zaleta jego nauczania - nie daje gotowych, szybkich odpowiedzi na wszystkie pytania, a jedynie daje bogaty fundament, który daje dobry początek do znalezienia własnej ścieżki i sformułowania własnych wniosków.

10 najważniejszych wskazówek od Osho:

1. Ludzie traktują wszystko tak poważnie, że staje się to dla nich ciężarem. Naucz się więcej śmiać. Dla mnie śmiech jest tak święty jak modlitwa.

2. Każde działanie prowadzi do natychmiastowego rezultatu. Uważaj i patrz. Osoba dojrzała to taka, która się znalazła, która zdecydowała, co jest dla niej dobre, a co złe. Zrobił to sam, więc ma ogromną przewagę nad tymi, którzy nie mają zdania.

3. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Nikt nie ma prawa wskazywać, co jest dobre, a co złe. Życie to eksperyment, w którym każdego dnia definiujemy te zmieniające się pojęcia. Czasami możesz zrobić coś źle, ale właśnie z tego powodu odniesiesz ogromne korzyści.

4. Są chwile, kiedy Bóg przychodzi i puka do twoich drzwi. Może się to zdarzyć na milion sposobów - przez kobietę, mężczyznę, dziecko, miłość, kwiat, zachód lub wschód słońca... Bądź otwarty, aby to usłyszeć.

5. Pragnienie bycia niezwykłym jest najbardziej powszechnym pragnieniem. Ale relaks i bycie zwyczajnym jest naprawdę niezwykłe.

6. Życie to seria sekretów i tajemnic. Nie można tego przewidzieć. Ale zawsze są ludzie, którzy byliby zadowoleni z życia bez tajemnic - wraz z nimi odejdzie strach, wątpliwości i lęki.

7. Najpierw posłuchaj siebie. Naucz się dobrze bawić w towarzystwie. Ciesz się tak bardzo, że nie będziesz się już przejmować tym, czy ktoś do Ciebie przyjdzie, czy nie. Jesteś już pełny. Nie czekasz gdy ktoś zapuka do twoich drzwi. Czy jesteś już w domu. Jeśli ktoś przyjdzie, świetnie. Nie, to też jest w porządku. Tylko z taką postawą możesz rozpocząć związek.

8. Jeśli jesteś bogaty, nie myśl o tym, jeśli jesteś biedny, nie traktuj poważnie swojego ubóstwa. Jeśli potrafisz żyć w pokoju, pamiętając, że świat to tylko przedstawienie, będziesz wolny, nie zostaniesz dotknięty cierpieniem. Cierpienie pochodzi tylko z poważnego stosunku do życia. Zacznij traktować życie jak grę, ciesz się nim.

9. Odwaga to rejon nieznany. Odwaga to nie brak strachu. Nieustraszoność pojawia się, gdy stajesz się odważniejszy. Na samym początku różnica między tchórzem a śmiałkiem nie jest tak wielka. Jedyna różnica polega na tym, że tchórz słucha swoich lęków i podąża za nimi, podczas gdy śmiałek odkłada je na bok i idzie dalej.

10. Zmieniasz się w każdej chwili. Jesteś jak rzeka. Dziś płynie w tym samym kierunku i klimacie. Jutro - w innym. Nigdy nie widziałem dwa razy tej samej twarzy. Wszystko się zmienia. Nic nie stoi w miejscu. Ale potrzeba bardzo bystrego oka, żeby to zobaczyć. W przeciwnym razie opadnie kurz i wszystko się zestarzeje; wydaje się, że wszystko już się wydarzyło.

Słuchaj świadomie. Obudź się.

Kiedy znudzi ci się wszystko, kopnij się odpowiednio. Siebie, a nie kogoś innego.

Otwórz oczy. Obudź się. Posłuchaj znowu.

Główne zdjęcie: kakao.im