W wielu krajach zachodnich popularna jest koncepcja „osadzania” zabudowy w krajobrazie. Na przykład w Niemczech zbudowano dom w taki sposób, że na działce nie trzeba było ścinać ani jednego drzewa. Wygląda bardzo oryginalnie.

Budynek znajduje się w niemieckim mieście Klein-Köris niedaleko Berlina. Został zbudowany na zalesionym terenie i jest dosłownie integralną częścią lokalnego krajobrazu. Ten wyjątkowy dom został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Zeller & Moye. Powierzchnia domu jest imponująca - 130 mkw.

foto: lemurov.net

Dom składa się z pięciu oddzielnych bloków połączonych ze sobą i ułożonych w szachownicę. Tak niecodzienna lokalizacja została wybrana nie bez powodu: projektanci zrobili wszystko, aby nie ścinać rosnących na miejscu sosen. W rezultacie zabudowa „omija” wszystkie drzewa i w ogóle nie szkodzi środowisku.

foto: lemurov.net

Współzałożyciel pracowni architektonicznej specjalizującej się w projektach nowoczesnych i ekologicznych, twierdzi że dom wydaje się unosić nad ziemią. Ingrid Moye mówi, że struktura miesza się z drzewami rosnącymi na terenie, dzięki czemu minimalizowany jest wpływ na przyrodę.

foto: lemurov.net

Konstrukcja ekskluzywnego domu to zestaw modułów wykonanych z drewnianych płyt. Okładzinę elewacji wykonano ze świerku, a podstawą ocieplenia jest włókno drzewne.

Największa część domu to obszerne pomieszczenie, które zawiera kuchnię, salon oraz kolejny pokój, który według uznania właścicieli może służyć np. jako sypialnia, spiżarnia czy pokój gościnny.

foto: lemurov.net

Reszta budowli pełni również określone funkcje. Te sekcje blokowe zawierają łazienkę i toaletę, a także pełną sypialnię. W razie potrzeby możesz wyposażyć inne pokoje, na przykład garderobę.

foto: lemurov.net

Taki dom z pewnością zapewni właścicielom niepowtarzalną okazję do obcowania z naturą. Będzie tu łatwo i przyjemnie mieszkać, bo dookoła rosną wysokie sosny, które częściowo chronią dom przed palącym słońcem i tworzą niesamowity klimat.

Główne zdjęcie: lemurov.net