Ponieważ uwalnia aldehydy. Te toksyczne związki chemiczne mogą prowadzić do stanów zapalnych i nadciśnienia tętniczego, chorób serca, demencji i raka.

Istnieje kilka rodzajów aldehydów. Część z nich uważana jest za bezpieczną, wykorzystuje się je jako aromaty w produkcji wyrobów i perfum. Inne - toksyczne - znajdują się w spalinach i dymie tytoniowym.

W oleju słonecznikowym poziom niebezpiecznych aldehydów podczas smażenia jest 20-krotnie wyższy od normy, którą określili eksperci Światowej Organizacji Zdrowia.

Na każdego z nas przypada rocznie około 15 litrów oleju roślinnego.

Niebezpieczeństwo tkwi w temperaturze

Jeśli mówimy o tłuszczach, to ogólnie przyjmuje się, że masło i smalec są dla nas szkodliwe, a oleje roślinne są dobre dla zdrowia. Naukowcy sugerują, aby nie być tak kategorycznym.

Niebezpieczna reakcja chemiczna - z uwolnieniem aldehydów - zachodzi podczas podgrzewania oleju słonecznikowego.

Profesor Martin Grutveld, dyrektor badań brytyjskich naukowców (Uniwersytet De Montfort):

To prosty fakt chemiczny: coś pożytecznego zamienia się w coś, co jest bardzo niezdrowe dla zdrowia w standardowych temperaturach smażenia lub duszenia.

Eksperymenty z olejem roślinnym

  • W 2012 roku hiszpańscy naukowcy podgrzali olej słonecznikowy, olej z oliwy i lniany do 190 stopni. Po raz pierwszy zarejestrowali aldehydy. Za niebezpieczny uznali został olej słonecznikowy.

  • W 2015 roku brytyjscy naukowcy przebadali już 12 rodzajów oleju i smalcu. Niektóre próbki były podgrzewane w laboratorium do 180 stopni (standardowa temperatura smażenia), inne w kuchni podczas gotowania. Oleje uznane za niebezpieczne: słonecznikowy i kukurydziany.

  • W 2017 roku oleje przejęli naukowcy z Tajwanu. Pieczono ziemniaki i wieprzowinę w oleju palmowym, rzepakowym, słonecznikowym i sojowym. Za niebezpieczny uznali olej słonecznikowy.

Wniosek naukowców: podczas podgrzewania oleju słonecznikowego powstają aldehydy, które wdychamy i jemy z pożywieniem.

"Lepiej smażyć na smalcu niż na oleju słonecznikowym!"

To są słowa profesora Grutvelda. Twierdzi, że najpopularniejszy olej spożywczy można zastąpić tymi produktami:

  • Masło
  • Smalec
  • Według profesora oliwa z oliwek jest idealna. Zawiera przeciwutleniacze i witaminę E.

Możesz użyć dowolnej oliwy z oliwek.

Główne zdjęcie: binokl.cc