Dlaczego wielu ludzi zapomina o godności? Większość chce dostosować się do wymagań społeczeństwa. Gdzie jest pojęcie honoru i godności? Dlaczego jeszcze w ubiegłym wieku mężczyzna nie bał się stanąć do pojedynku z innym człowiekiem, w obronie honoru skrzywdzonej damy? Nie, wcale nie zachęcam do rozlewu krwi. Chcę tylko przypomnieć w tym artykule, że człowiek powinien szanować i doceniać siebie. Poznać swoją wartość, nie stawać się pośmiewiskiem w celu osiągnięcia zysku lub by się komuś spodobać, a częściej tylko po to, by dostać to, czego pragnie.

Dlaczego mężczyźni przestali zabiegać o kobiety? Dlaczego wiele osób pozwala sobie na brak szacunku wobec płci pięknej? Być może kobiety pozwalają sobie na takie traktowanie, a potem narzekają, że nie zostało porządnych mężczyzn....

Dziś za coś zupełnie zwyczajnego uważa się obrażanie człowieka podczas zwykłej rozmowy, kiedy można byłoby zwrócić się w kulturalny sposób.

Do tego dochodzi jeszcze jedna, ważniejsza rzecz.

Niektórzy powiedzieliby, że tkwię w przeszłości. Ale ile jest obecnie pretensji, oszustw, kłamstw i zdrad? Dlaczego tak się dzieje? Czy nie dlatego, że dzieci nie są uczone od maleństwa szacunku dla starszych, chłopcy nie są uczeni, że dziewczyna jest słabsza, nie wolno jej krzywdzić, natomiast trzeba ją chronić. Częściej widzę coś zupełnie odwrotnego, jak wściekła matka pędzi krzycząc: „Kto skrzywdził mojego syna? Zaraz zrobię ze wszystkimi porządek”. I nie ważne czy to dziewczynka czy chłopiec obraził jej ukochanego synka, ona zrobi ze wszystkimi porządek, pokaże swojemu synkowi jak należy się zachowywać wobec dziewczynek. Ten chłopiec zaś wyrośnie na dorosłego mężczyznę, który będzie traktował kobiety tak samo, gdy był jeszcze dzieckiem. Kobiety na to pozwalają.

Wiele osób w ogóle nie szanuje siebie, a tym samym pozwala innym właśnie w ten sposób siebie traktować. Ale dlaczego? Kobieta, która wybacza mężowi liczne zdrady, która znosi zniewagi i upokorzenia, często nawet przemoc, albo utrzymuje męża, który ciągle pije. Dlaczego to robi? Dlaczego nie trzaśnie drzwiami i nie zostawi go?

Nigdy nie wolno pozwolić na traktowanie siebie bez szacunku, na lekceważenie. Wystarczy jeden raz pozwolić na coś takiego, a nigdy nie można będzie tego zmienić. Każdy zasługuje na szacunek, tylko nie każdy z jakiegoś powodu zwraca na to uwagę.

Bardzo spodobało mi się powiedzenie japońskiego pisarza Haruki Murakami:

Do mojego życia wchodzi każdy kto chce, i każdy kto chce wychodzi. Ale są wspólne zasady dla wszystkich gości: wchodząc - ściągnij buty, gdy wchodzisz - zamknij drzwi.

Haruki Murakami

Nigdy nie pozwól, aby ktoś Cię obrażał lub poniżał. Niech każdy traktuje cię z szacunkiem.