Niedawno próbowałam tej fińskiej sałatki „Rosoli” ze śledziem i burakami i bardzo mi się podobała. Sałatka smakuje jak nasz śledź „pod futrem” i jednocześnie winegret, co bardzo mnie ucieszyło, bo nie wszystkie zagraniczne przepisy zakorzeniają się w naszej kuchni. Teraz często przygotowuję taką sałatkę na świąteczny stół dla gości i ogólnie na obiad. I, co również ważne w przypadku sałatki, po ugotowaniu i przyprawieniu w ogóle nie „płynie”, ale może z łatwością stać w lodówce nawet kilka dni, jeśli zrobimy je trochę więcej. Wydaje się, że z czasem staje się jeszcze bardziej smaczniejsza.

Składniki:

  • Śledź – 250 g (filet oczyszczony)
  • Buraczki – 250 g (gotowane)
  • Ziemniaki – 300 g (gotowane)
  • Jajka – 4 szt. (gotowane)
  • Marchewka – 150 g (gotowana)
  • Cebula czerwona – 80 g (może być zwykła)
  • Małosolne ogórki – 150 g (lub kiszone)
  • Zielone jabłka – 200 g (kwaśne soczyste)
  • Majonez – 80-100 g
  • Sól i pieprz – do smaku

Sposób przygotowania:

W tej sałatce wszystkie składniki są pokrojone w kostkę. Kawałki nie powinny być za małe, ale nie warto też kroić dużych kawałków. Aby sałatka wyglądała pięknie i naprawdę smakowała dobrze, trzeba wszystko odpowiednio pokroić. Uważam, że w tym przypadku jest to ważne, dlatego cały proces szczegółowo pokażę na zdjęciach.

Pokrój filet śledziowy (już obrany) w średnią kostkę.

foto: google.com

Pokrój ziemniaki i marchewkę w nieco większą kostkę niż śledzie.

foto: google.com

Pokrój jajka i małosolne ogórki (możesz użyć również kiszonych ogórków). Tutaj ważne jest, aby nie zmielić jaj. Niech będą odczuwalne w smaku i widoczne na zewnątrz, w przeciwnym razie zamieniają się w owsiankę. Pokrój ogórki jak śledzie.

foto: google.com

Pokrój cebulę na najmniejsze kawałki, a buraki pokrój na większe kawałki, jak ziemniaki z marchewką. Cebule - najlepiej używać czerwonej słodkiej, ale jeśli nie, to może być ta zwykła.

foto: google.com

Oczyść jabłka i posiekaj jak ziemniaki, marchewkę i buraki. Najlepszymi jabłka do tego celu nadają się zielone, kwaśne i soczyste. I musisz je pokroić na samym końcu, aby nie miały czasu na utlenienie i przyciemnienie.

foto: google.com

Już wcześniej pokazałam i powiedziałam, że taki nóż do wyjmowania rdzeni z jabłek okazał się dla mnie zbawieniem. Jest to tak wygodne, a przy jego pomocy tak łatwo to zrobić, że nie mogę się bez niego obejść i zdecydowanie radzę kupić takie urządzenie, jeśli jeszcze go tam nie ma. Ciekawe, że nigdy nie myślałam, jak często i jak wiele muszę obierać jabłek i gruszek.

Umieść wszystkie posiekane składniki w dużej misce. Nawiasem mówiąc, na tych zdjęciach możesz wyraźnie zobaczyć, co powinno być w jakim rozmiarze. Może się wydawać, że nie jest to aż tak znaczące, ale uważam, że to najlepsza opcja, aby sałatka zaczęła „błyszczeć” smakiem.

foto: google.com

Dopraw sałatkę majonezem, solą i pieprzem według własnego uznania i wszystko wymieszaj. Zamiast majonezu możesz użyć śmietanę. Musisz także wziąć pod uwagę, że w sałatce jest już dużo słonych składników.

foto: google.com

Sałatka okazuje się niezwykle wyrazista i niezapomniana. Łączy w sobie bardzo dobrze i harmonijnie wszystkie smaki najprostszych składników. Doskonale się podkreślają i żaden z nich nie jest tutaj zbędny. Gorąco polecam spróbować.

foto: google.com

Będę bardzo zadowolona, gdyby ten przepis był dla Ciebie przydatny. Smacznego!

Główne zdjęcie: google.com