Sprawdziłem, czy szarlotka się upiecze, jeśli zacznę ją piec w zimnym piekarniku.

Prawdopodobnie spotkałeś się z ostrzeżeniem w przepisach do pieczenia „WAŻNE JEST PIECZENIE TYLKO W NAGRZANYM PIEKARNIKU”. W większości przypadków należy naprawdę przestrzegać tego ostrzeżenia, ale czasami autorzy piszą je z przyzwyczajenia.

Postanowiłem nie tylko zaufać teorii, ale przetestować ją w praktyce. Przedmiotem pierwszego eksperymentu była szarlotka (teraz jest sezon na jabłka).

Nie będę długo rozprawiać o procesie robienia szarlotki. Wydaje mi się, że wszyscy wiedzą, jak przygotować ten deser. Ale na wszelki wypadek dzielę się przepisem.

Przepis krok po kroku, jak przygotować szarlotkę z jabłkami

foto: google

Składniki:

  • Cukier – 1 szklanka
  • Jaja – 4 szt
  • Mąka – 1 szklanka
  • Jabłka – 4 szt

foto: google

Jabłka obrać, wydrążyć gniazdo nasienne i pokroić na małe kawałki.

Ubij jajka z cukrem, aż się rozjaśnią i zwiększą objętości. Mikserem ręcznym zajęło to około 5 minut.

foto: google

Dodaj mąkę i wymieszaj mikserem na średnich obrotach.

Włóż jabłka do ciasta, wymieszaj i rozprowadź w formach do pieczenia.

foto: google

Piec 40-50 minut w 180 stopniach. Po upieczeniu ostudź, wyjmij z formy i deser gotowy. Wróćmy teraz do eksperymentu.

Co się stanie, jeśli zaczniesz piec szarlotkę w zimnym piekarniku

Postanowiłem upiec dwie szarlotki na raz, aby porównać wyniki. Jedną piekłem w nagrzanym piekarniku w 200 stopniach, drugą wstawiłem do zimnego i też nastawiłem na 200 stopni.

foto: google

Dlaczego ustawiłem piekarnik na 200 stopni, chociaż w przepisie napisałem „około 180 stopni”? Dlatego że w obu piekarnikach tę temperaturę można ustawić jak najdokładniej.

Po około 15 minutach obie szarlotki podniosły się. Po 30 - zbrązowiały, a po 40 minutach, pieczona w nagrzanym piekarniku zaczęła się palić, ale nie była jeszcze gotowa. Dlatego obniżyłem temperaturę do 175 stopni w obu piekarnikach.

Po 50 minutach szarlotka w nagrzanym piekarniku była gotowa. Nie sprawdzałem specjalnie szarlotki w zimnym piekarniku, ale też ją wyjąłem.

foto: google

Cóż, chwila prawdy. Pokroiłem obie szarlotki, żeby zobaczyć, jak się upiekły.

Ku mojemu zdziwieniu obie szarlotki urosły i dobrze się upiekły.

foto: google

Martwiłem się, że szarlotka z zimnego piekarnika nie zdąży się upiec, ale na próżno. Wyszła pięknie, a nawet trochę lepiej urosła. Czas na podsumowania.

foto: google

Możesz spokojnie zacząć piec szarlotkę w zimnym piekarniku. Upiecze się również pięknie jak w nagrzanym. Dlatego nie martw się, jeśli zapomniałaś nagrzać piekarnika, szarlotka normalnie się upiecze i wyrośnie. Ale nie znaczy to, że ta metoda działa w przypadku innych wypieków.

Główne zdjęcie: google.com