Przedstawiamy przepis na niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu jabłecznik z dodatkiem… kaszy manny. Wywodzi się on z Bułgarii i wbrew temu co wydaje się na pierwszy rzut oka jest przepyszny. Do jego przygotowania nie są potrzebne jakieś szczególne umiejętności kucharskie ani nietypowe składniki, a z przepisem poradzi sobie praktycznie każdy. Zapewniamy, że rezultat będzie co najmniej satysfakcjonujący.

Będziesz potrzebować:

  • szklankę kaszy manny
  • szklankę mleka
  • szklankę cukru
  • szklankę mąki
  • 1 ½ paczki proszku do pieczenia
  • trochę soku z cytryn
  • 5 jabłek o średniej wielkości

Przygotowanie:

Pierwszym krokiem jest wymieszanie produktów suchych: kaszy manny, mąki, cukry i proszku do pieczenia. Jeśli ktoś chce, może także dodać odrobinę soli, choć nie jest ona wymagana w tym przepisie.

Jabłka należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Najprościej będzie zrobić to, rzecz jasna, za pomocą robota kuchennego. Następnie należy pokropić je sokiem z cytryny, w przeciwnym wypadku zczarnieją i staną się mało estetycznie wyglądające.

Formę do pieczenia wysmaruj tłuszczem, najlepiej masłem ewentualnie margaryną. Następnie wysyp na nią szklankę suchego ciasta. Rozprowadź ją dokładnie i połóż na cieście warstwę jabłek. Nasyp kolejną porcję ciasta, połóż kolejną porcję jabłek i kontynuuj, dopóki starczy ci składników lub miejsca w formie.

Nakłuj ciasto aż do najniższej warstwy za pomocą noża czy widelca. Następnie, tuż przed włożeniem go do piekarnika, ostrożnie polej je możliwie jak najbardziej gorącym mlekiem. Dzięki nakłuciu ciasta dotrze ono także do niższych jego warstw.

Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza. Do nagrzanego piekarnika ciasto wkłada się na około godzinę.

Po prawidłowym przyrządzeniu ciasto nie powinno się kruszyć ani rozpływać. W smaku jest dość niecodzienne, lecz bardzo delikatne i jabłkowe. Z pewnością posmakuje najbliższym osobom.

Główne zdjęcie: google.com