Z tego ciasta możesz smażyć delikatne, rumiane pierożki i puszyste pączki. Ciasto jest takie samo. Jego dużym plusem jest to, że można go zrobić zarówno z mlekiem, jak i wodą. Wychodzi równie dobre.

Ostatnio zrobiłam takie ciasto na pierożki i pączki stosunkowo niedawno, podczas kwarantanny. Przepis bardzo się przydał, zamiast chleba domownicy jedli pierożki-lepioszki i pączki.

Jak zrobić ciasto. Nie jest to wcale trudne. Składniki:

  • Mąka pszenna – 500 g
  • Letnia woda (lub mleko) - 300-330 ml
  • Suche drożdże - 1 małe opakowanie (10 g)
  • Rafinowany olej słonecznikowy - 3-4 łyżki
  • Cukier puder - 2 łyżki
  • Sól - 1 łyżeczka

Każdy rodzaj nadzienia nada się do pierożków. Zrobiłam najprostsze: gotowany ryż, jajka, dodałam zieloną cebulę (ogólnie wybór należy do Ciebie).

Istnieją małe triki, które sprawiają, że przygotowanie jest tak łatwe, jak to tylko możliwe. Oczywiście, że się nimi podzielę.

Przygotowujemy ciasto

Wlej lekko ciepłe mleko (wodę) do rondla lub głębokiej miski. Dodaj cukier, drożdże i natychmiast wymieszaj, aby całkowicie się rozpuściły. Odstawiamy na 10 minut, drożdże z cukrem zareagują i zaczną „działać”. Na powierzchni pojawi się piana.

Teraz dodaj stopniowo przesianą mąkę, łyżkę soli i olej. Zagnieć grube ciasto, formując z niego jedną kulkę. Zwróć uwagę, ciasto okazuje się miękkie i przylega do dłoni. Tak powinno być. Po dokładnym wymieszaniu i ugniataniu, przykryj naczynie ręcznikiem i odstaw na 45-60 minut. Powinno „podnieść się”, zwiększyć objętość w 2-3 razy.

Czekając na ciasto można przygotować nadzienie, czasu jest mnóstwo.

Lekko posmaruj powierzchnię roboczą tym samym rafinowanym olejem, rozprowadź ciasto. Po nasmarowaniu dłoni olejem (dzięki temu ciasto się nie przykleja), ugniatamy je lekko i oddzielając identyczne kawałki, formujemy placki. Robimy lepioszkę, wkładamy nadzienie na środek, owijamy brzegi i dobrze szczypiemy, a następnie lekko dociskamy, aby je uformować.

Pączki powstaną z pozostałego ciasta, a ilość nadzienia potrzebnego obliczamy na podstawie resztek ciasta.

Jak smażyć pączki z takiego ciasta

Wlej olej na patelnię, najlepiej nieprzywierającą. Ja prawie zawsze używam patelnie pokrytą granitem, która jest idealna do smażenia i duszenia wszelkich potraw. Nic się nie przypala, a powłoka jest bardzo twarda i się nie rysuje, nawet jeśli używasz metalowych szpatułek.

Dobrze podgrzej olej na patelni i smaż pierożki z obu stron do uzyskania pięknego złocistego koloru. Zobaczysz, jak stają się bardziej brązowe i puszyste. Ciasto dobrze i szybko się smaży. Z pozostałego ciasta smażone również pączki.

Aby usunąć nadmiar tłuszczu z gotowych pierożków, przykrywam jedną miskę serwetkami w kilku warstwach. Wchłaniają olej, a następnie przenoszę pierożki do czystego naczynia.

Pierożki i smażone lepioszki są doskonałe, łatwe w przygotowaniu i bardzo smaczne.

Główne zdjęcie: google.com