Wiele osób chce zastąpić kupowaną w sklepie kiełbasę produktami pozbawionymi barwników, konserwantów i innych sztucznych dodatków. Jednym z takich naturalnych produktów jest suszone mięso.

Kupić kawałek dobrego mięsa i własnoręcznie go przygotować - co może być lepszego? Domowe suszone mięso jest w 100% naturalne, w przeciwieństwie do przysmaków ze sklepu. Ma długi okres przydatności do spożycia, jest tańszy niż zakupiona kiełbasa czy mięso mielone.

Smak takiego produktu można wykonać w dowolny sposób: miękki, pikantny, ostry. Tu znajdziesz sprawdzony przepis krok po kroku na suszone mięso i zalecenia, jak prawidłowo przygotować go w domu.

SUSZONA WIEPRZOWINA

Aby suszone mięso wieprzowe wyglądało pięknie w przekroju i nie wysychało, do przygotowania najlepiej jest użyć karkówki. Ten przepis jest dla wytrawnych smakoszy, ale wynik nie pozostanie obojętny na ten przysmak!

SKŁADNIKI:

  • Wieprzowina – 2 kg
  • Sól – 500 g
  • Mieszanka pieprzu – 2 łyżeczki
  • Kolendra (nasiona) – 2 łyżeczki
  • Tymianek – 4 g
  • Rozmaryn – 4 g
  • Liść laurowy – 5 szt

PRZYGOTOWANIE:

Wieprzowinę opłucz i osusz papierowymi ręcznikami. Odetnij nadmiar tłuszczu z mięsa.

foto: takprosto.cc

Liście laurowe i kolendrę zmiel, wymieszaj z tymiankiem i rozmarynem. Dopraw mięso pieprzem i natrzyj przyprawami z obu stron.

foto: takprosto.cc

Mięso przełóż do pojemnika, posyp solą ze wszystkich stron i wstaw do lodówki na 2 dni.

foto: takprosto.cc

Raz na jakiś czas obracaj mięso, aby było odpowiednio solone z każdej strony.

Po 2 dniach wyjmij wieprzowinę z lodówki, opłucz pod bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem.

Mięso ponownie natrzyj pozostałymi przyprawami, tym razem bez soli. Zawiń w czystą suchą gazę i zawieś w lodówce lub innym chłodnym, wentylowanym miejscu na 2 tygodnie.

foto: takprosto.cc

Jeśli suszysz mięso w lodówce, pamiętaj aby obracać go 2 razy dziennie (koniecznie!).

Suszone mięso jest gotowe! Smacznego!

foto: takprosto.cc

Suszona wieprzowina domowej roboty jest bardzo smaczna. Tak, przygotowanie tego rodzaju mięsa zajmuje dwa tygodnie, ale jest ono robione z miłością! Na pewno się zgodzisz, że jest lepsze niż zakupione w sklepie, nie wiadomo, jak i z czego zrobione.

Główne zdjęcie: takprosto.cc