Szarlotka sypana to bardzo proste i łatwe danie. Aby go przygotować, nie musisz długo wyrabiać ciasta. Nie musisz oddzielnie ubijać białek i żółtek. Po prostu włóż wszystkie składniki po kolei, a piekarnik zrobi resztę za Ciebie.

Szarlotka sypana

Ciasto jest również popularnie nazywane „Trzy szklanki”, ponieważ nie będzie potrzebna żadna waga i skomplikowane proporcję. Wystarczy wziąć jedną szklankę i użyć jej do odmierzenia tej samej ilości głównych składników.

Składniki:

  • Jabłka – 1,5 kg
  • Kasza manna – 1 szklanka
  • Cukier – 1 szklanka
  • Proszek do pieczenia – 2 łyżeczki
  • Mąka – 1 szklanka
  • Sól – szczypta
  • Cukier waniliowy – 1 opakowanie
  • Masło – 150 g

Sposób przygotowania:

Włóż masło do zamrażarki, aż stwardnieje.

Następnie w jednym pojemniku połącz wszystkie suche składniki: mąkę, cukier, kaszę manną, cukier waniliowy, proszek do pieczenia. Dobrze wymieszaj, aby uzyskać jednorodny proszek i podziel go na 4 części. Możesz wysypać go do szklanek, aby upewnić się, że w każdej jest równa ilość.

Do tego przepisu najlepiej użyć soczyste i kwaśne jabłka. Jeśli nie są wystarczająco kwaśne, możesz nawet dodać trochę soku z cytryny. Cukier z przepisu jest wystarczający dla najbardziej kwaśnych jabłek.

Zetrzyj jabłka ze skórką. Nie bój się, że zaczną ciemnieć – to nawet lepiej. Można je zetrzeć i celowo pozostawić w misce, dzięki czemu upieczony tort uzyska piękną gamę kolorów. Następnie podziel masę jabłkową na 3 równe części.

Przykryj okrągłą formę pergaminem. Pierwszą porcję suchego ciasta można wsypać na jego spód. Rozprowadź równomiernie i ubij trochę łyżką.

Następnie rozprowadź warstwę jabłek na którą wykorzystujemy 1/3 z całkowitej masy. Ubij to również łyżką. Potem pojawia się warstwa ciasta. Powtarzaj naprzemiennie, aż wszystkie warstwy będą gotowe. Ostatnią będzie warstwa ciasta.

Ostatnie przygotowania

Teraz wyjmij masło z zamrażarki i zetrzyj je. Powinnaś otrzymać „masło w proszku”, który musisz równomiernie rozprowadzić na cieście.

Użyj szpikulca lub widelca, aby zrobić dziurki w cieście. Spowoduje to stopienie masła i równomierne nasycenie całego ciasta.

Ciasto należy piec w temperaturze 180 stopni przez około 50-70 minut. Masło powinno w całości być wchłonięte do ciasta, a wierzchnia warstwa powinna być dość brązowa.

Brzmi nierealnie, ale ten przepis działa: ciasto jest bardzo delikatne i soczyste w środku, a wierzch jest chrupiący.

Główne zdjęcie: vazhnoznat.com