Pory są interesującą rośliną. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale także bezkonkurencyjne pod względem składu, wytrzymałości na niskie temperatury oraz odporności na szkodniki i choroby. Nawet przechowywanie go w zimie jest zaskakująco dobre. Obejrzeliśmy filmik na YouTube o tym, jak uprawiać por i przygotowaliśmy instrukcje.

Przygotuj dwa doły oddalone od siebie o 80 cm i ułóż całą wykopaną ziemię w stosy. Na dno dołu należy wsypać mieszankę trocin, obornika końskiego i popiołu drzewnego, a następnie zalać wodą.

foto: google

Autor filmiku przed tym trzyma por na zewnątrz przez kilka dni. Jeśli pory są zdrowe i niezbyt długie, nie ma potrzeby przycinania liści.

Ostrożnie podziel całość na pojedyncze sadzonki i rozmieść je równomiernie w dołkach. Odległość między sadzonkami powinna wynosić 10-15 centymetrów. Zrób dla każdej z nich dołek o długości mniej więcej środkowego palca i umieść roślinę ostrożnie, tak aby nie uszkodzić jej korzeni. Następnie zasyp ziemią i podlej wodą.

foto: google

W miarę jak roślina będzie rosła, podsypuj ziemię aż do pierwszych zielonych liści. W ten sposób można uzyskać dłuższą, bardziej soczystą białą łodygę. Aby utrzymać wilgotność gleby, należy ją ściółkować. Jeśli użyjesz trocin, będą one w pewnym stopniu działać jak nawóz.

Pory uwielbiają nawadnianie i nawozy organiczne, więc gdy tylko dobrze się rozrosną, można zacząć przygotowywać dla nich mieszanki ziołowe.

Główne zdjęcie: google.com