Jonas Harrysson jest nauczycielem od około 16 lat, ale w ciągu ostatnich 5 lat zaczął zauważać niepokojącą tendencję w zachowaniu dzieci w klasie. Próbował wszystkiego, co tylko możliwe, aby zachować dyscyplinę, zarówno zachęcał, jak i upominał dzieci. Jednak pewnego dnia nauczyciel z wieloletnim stażem zdał sobie sprawę, że problem można rozwiązać tylko w domu.

Jonas wykorzystał moc Facebooka, aby poprosić wszystkich rodziców o zaprzestanie robienia w domu tych trzech rzeczy, które są niebezpieczne. Jego post błyskawicznie obiegł cały świat.

Oto jego słowa:

„Pracuję z dziećmi od 16 lat i zauważyłem, że te 3 rzeczy sprawiają im szczególną trudność.

Nr 1. Dzieciom jest bardzo ciężko, gdy się nudzą... Potrzebują, aby cały czas coś się działo. Proszę, przestańcie rozpieszczać swoje dzieci. To, że czasem się nudzą, wcale nie jest takie straszne.

Nr 2. Poznałem wielu rodziców, którzy są dumni z tego, że ich dzieci nauczyły się liczyć i czytać, zanim poszły do szkoły. Przykro mi to mówić, ale w szkole i tak dość szybko nauczą się czytać i liczyć. Zamiast tego należy od najmłodszych lat uczyć je, jak się bawić, bycia dobrym przyjacielem i dzielić się z innymi.”

Jonas jest strasznie zmęczony ciągłą koniecznością rozdzielania dzieci, które nie chcą dzielić się swoimi rzeczami i zabawkami. Bardzo trudno jest mu też nakłonić dzieci do zrobienia czegoś bez użycia telefonów lub czegoś, do czego nie są przyzwyczajone.

Dla dobra samych dzieci i ich przyszłości

Ostatnią (i najważniejszą) rzeczą, o którą Jonas poprosił rodziców, było nauczenie ich, by potrafili docenić wszystkie dobre rzeczy w swoim życiu!

„Nr 3. Trzecia kwestia dotyczy tego, że dzieciom trudno jest wyrażać wdzięczność, zarówno wobec innych dzieci, jak i wobec dorosłych. Niestety, od współczesnych dzieci częściej słyszymy: „Czy mogę dostać jeszcze jeden?” lub „Dlaczego tylko jeden?”. Co się stało z „Dziękuję”? Gdzie się podziało to słowo?

Nie mam jeszcze dzieci, ale kiedy będę miał, na pewno nauczę je bawić się z innymi, bycia dobrym przyjacielem, wyrażania wdzięczności i nie bać się, że czasem będą się nudzić. Kiedy się tego nauczą, wtedy nauczę ich liczyć i czytać...”.

Jonas postanowił po raz kolejny przypomnieć rodzicom o życzliwości, wdzięczności, szacunku i innych ważnych cechach, które powinny być przekazywane już od wczesnego dzieciństwa, kiedy to dzieci najlepiej przyswajają wiedzę.

Główne zdjęcie: turba-urba.org