Planujesz aktywną starość? Poważnie myślisz o zapobieganiu demencji związanej z wiekiem i chcesz zachować swoje zdolności poznawcze i pamięć na starość? Na pewno nie możesz się obejść bez kawy. Ostatnie badania dowiodły, że kawa naprawdę przedłuża nasze życie.

Dwa nowe badania opublikowane w Annals of Internal Medicine potwierdzają, że regularne spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko prawie wszystkich chorób wpływających na długość życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto stwierdzono, że kawa wydłuża oczekiwaną długość życia o 18% – niezależnie od nawyków żywieniowych, stylu życia, a nawet występowania chorób przewlekłych.

Ale ile kawy należy pić, żeby żyć dłużej?

Autorzy badań twierdzą, że pijąc od dwóch do czterech czarnych kaw dziennie (bez cukru, mleka i innych dodatków) można spodziewać się dłuższego życia.

Co więcej, naukowcy zalecają wybór ziaren kawy o mocniejszym stopniu palenia, ponieważ uwalniane w procesie palenia związki chemiczne, fenyloindany, zapobiegają „sklejaniu” się dwóch fragmentów białka, co zwykle prowadzi do choroby Parkinsona i Alzheimera. Wybierając więc mocno paloną kawę, nie tylko zwiększamy prawdopodobieństwo dożycia do sędziwego wieku, ale także zwiększamy szanse na to, aby starość była aktywna i zdrowa.

Główne zdjęcie: google.com