Zawsze trzeba iść w górę schodami. Dokądkolwiek prowadzą...

Świat należy do optymistów!

Bel Kaufman jest znaną amerykańską pisarką, autorką książki „W górę schodami w dół” i wnuczką Szoloma Alejchema.

O swoim wybitnym dziadku Bel wspominała: „Kiedy chodziliśmy z nim na spacery, mawiał: im mocniej trzymasz mnie za rękę, tym lepiej piszę”. Trzymałam go tak mocno, jak tylko mogłam. Jest więc moją zasługą, że jego książki są tak wspaniałe... Dał nam miłość i śmiech. Nie tylko nam - całej ludzkości. Uwielbiał zwykłych ludzi. I nalegał, by ludzie śmiali się dla zabawy, czekając na dowcip, którego jeszcze nie ma. Wyprzedził swoje czasy, gdy powiedział: śmiech przedłuża życie.

Bel Kaufman przeżyła 103 lata. Do końca swoich dni zachowała jasność umysłu, świetnie wyglądała, ubierała się gustownie, lubiła wysokie obcasy i stylowe okulary, nigdy nie wychodziła z domu bez makijażu, a raz w tygodniu uczęszczała do studia tańca. W wieku 100 lat nadal prowadziła zajęcia z humoru żydowskiego w Hunter College w Nowym Jorku.

Zapytana, jaki jest sekret jej niegasnącej młodości, Bel odpowiedziała słowami swojego dziadka: „Trzeba żyć, nawet jeśli to zabija”, a potem dodała od siebie: „Trzeba być ciekawym świata i chcieć poznać wszystko - innych ludzi, sztukę, książki. I nie myśleć cały czas o sobie i o tym, że niedługo umrzesz. Zawsze trzeba wchodzić w górę schodami. Dokądkolwiek prowadzą.”

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya.ru