Norma Matthews i Edith Antoncecchi urodziły się tego samego dnia, 23 grudnia 1921 r., w miasteczku niedaleko Bostonu. Poznajmy historię ich długiego i pełnego wrażeń życia.

Od chwili urodzenia dzieliły ze sobą wszystkie doświadczenia.

Margaret Shaffer, jedna z sąsiadek bliźniaczek, zdradziła kilka informacji o kobietach i opowiedziała o tym, jak bardzo się od siebie różniły.

Margaret powiedziała: „Norma jest osobą bardzo gadatliwą, podczas gdy Edy woli trzymać się na uboczu, ale razem dopełniają się wzajemnie”.

foto: laykni.com

Kiedy bliźnięta miały 13 lat, ojciec zostawił ich matkę dla innej kobiety.

Ich matka była zmuszona znaleźć pracę w fabryce obuwia, aby rodzina miała z czego żyć.

Norma opowiada: „Kiedy ojciec rozwiódł się z naszą matką, inne dzieci unikały nas, wtedy rozwód był postrzegany jako coś zupełnie nie do przyjęcia”.

foto: laykni.com

Razem z Normą ubierały się tak samo, robiły psikusy nauczycielom, zamieniając się klasami, i pomagały mamie w opiece nad ich młodszym bratem Johnem. „Nie było nam łatwo, ale świetnie się bawiliśmy” - mówi Edy, wspominając, jak przygotowywały przedstawienia i spektakle kukiełkowe, dzieliły się sekretami, szafkami i tym samym mosiężnym łóżkiem.

Norma wyszła za mąż za Charlesa Matthewsa w Walentynki 1943 r., a Edy za Leo „Chica” Antoncecchi trzy miesiące później; zamieszkały obok siebie w Bostonie.

foto: laykni.com

Norma wychowała troje dzieci, ale niestety jedno z nich zmarło w wieku dwóch lat. To był ogromny cios dla kobiety. Edy przeżyła podobną tragedię cztery lata temu, kiedy zmarł jeden z jej dwóch synów.

„Edy zawsze była przy mnie, a ja zawsze byłam przy niej. Zawsze, gdy zachorowałam, Edy jakoś się o tym dowiadywała. Dzwoniła do mnie lub wpadała, żeby się upewnić, że nic mi nie jest” - mówi Norma.

Mąż Edy, Leo, zginął w wypadku samochodowym w 1994 r., a mąż Normy, Charles, zmarł kilka miesięcy później na chorobę Alzheimera. Pogrążone w smutku siostry zdecydowały, że zmiana miejsca pomoże im się pozbierać. W 1995 r. przeprowadziły się na Florydę, gdzie nadal mieszkają pod tym samym dachem - w przyczepie kempingowej.

foto: laykni.com

Chociaż cieszą się dobrym zdrowiem, nie prowadzą już samochodu i polegają na życzliwości przyjaciół i sąsiadów - mówi Edy. „Wożą nas do kościoła i do sklepu spożywczego” - mówi, dodając, że Norma zajmuje się głównie gotowaniem.

Norma powiedziała, że gotuje zdrowe posiłki, takie jak pieczony łosoś i jajka na grzance, ale prawdziwym sekretem długowieczności sióstr jest „powstrzymanie się od picia, palenia i prowadzenie uczciwego życia, aby trafić do raju”.

foto: laykni.com

Ich przywiązanie do wiary chrześcijańskiej, jak twierdzą, pomaga im w wyborze drogi życiowej.

„Jest tylko droga w górę lub w dół, więc wybaczaj innym i zachowaj czystość dla własnego dobra” - powiedziała Edy.

„Edy i ja zrobiłyśmy wszystko, co w naszej mocy, aby przyjąć to w naszych sercach” - powiedziała Norma.

Główne zdjęcie: laykni.com