Chyba żaden inny owad nie jest tak uciążliwy dla ogrodnika jak mszyca. Jest to niewielki owad, który sprawia niemałe problemy w ogrodach. Mszyca nie tylko wysysa soki z roślin, ale jest też nosicielem wielu chorób. Trzeba się pozbyć tych owadów, ale jak pokonać tego małego, ale groźnego szkodnika, nie niszcząc przy tym ogrodu?

Pomocna będzie woda

Najbezpieczniejszym sposobem jest po prostu spłukiwanie mszyc z zaatakowanej rośliny silnym strumieniem wody. Jeśli podczas tego nie zginą, mszyce i tak znajdą się na ziemi, gdzie z pewnością umrą z głodu.

Metoda ta ma oczywiście pewne wady: jest odpowiednia tylko wtedy, gdy występuje niewielka ilość tych owadów.

Mydło, soda i popiół

Jeśli roślina jest delikatna, najlepiej użyć roztworu mydła i sody lub mydła i popiołu z dodatkiem wazeliny z olejkiem. W tym przypadku najlepiej użyć szarego mydła.

Skuteczność tej metody wynika z tego, że tego typu roztwory są dość irytujące dla mszyc, ponieważ skóra mszyc jest bardzo delikatna i łatwo ulega uszkodzeniu nawet przez niewielką ilość popiołu lub sody oczyszczonej. Z drugiej strony mydło jest dobrym środkiem przywierającym, który zapobiega spływaniu roztworu z liści roślin i owadów. W końcu olej blokuje drogi oddechowe mszyc i te po prostu się duszą.

Jedyną wadą tej metody jest to, że - podobnie jak inne bezpieczne metody, należy powtarzać mniej więcej raz w tygodniu.

Palenie jest szkodliwe dla zdrowia

Tytoń jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla mszyc, ponieważ zawiera nikotynę. Nawet niewielkie ilości nikotyny są bardzo szkodliwe dla mszyc, dlatego też pył tytoniowy jest dość skuteczny w zwalczaniu tego szkodnika.

Mniej więcej raz w tygodniu należy również stosować roztwór pyłu tytoniowego.

Napary z ziół i roślin

Innym bezpiecznym sposobem zwalczania mszyc są napary ziół i roślin. Mają one również silne działanie drażniące na delikatne ciało mszyc. Do takich naparów można używać na przykład ostrej papryki, cebuli i łupin cebuli, czosnku, krwawnika, piołunu i innych.

Pomoże również napar z łętów ziemniaków: 1 kg łętów należy zalać wiadrem wody i pozostawić na jeden dzień. Jedynym warunkiem jest to, że łęty muszą być zdrowe.

Główne zdjęcie: cpykami.ru