Wydaje się, że Chiny żyją już w zupełnie innym świecie. Stworzyli zupełnie nowy środek transportu, będący swoistym połączeniem autobusu, tramwaju i pociągu. Jednak zamiast zwykłych szyn wystarczą znaki poziome na drodze.

To cudo nazywane jest „inteligentnym autobusem”. Ten 30-metrowy autobus jest w pełni elektryczny. Akumulator wystarcza na przejechanie 40 kilometrów. Jest on kontrolowany za pomocą białych znaków na drodze i czujników rozmieszczonych wzdłuż całej trasy. W ten sposób autobus podąża „wirtualnymi torami” i na bieżąco dostosowuje się do niespodziewanych sytuacji. W przyszłości będzie on działał całkowicie samodzielnie.

foto: turba-urba.org

Trzy wagony pierwszego modelu mogą pomieścić 300 pasażerów. W przyszłości możliwe są modyfikacje, które pozwolą na przewożenie nawet 500 osób jednocześnie. Zamiast metalowych kół mają takie same koła jak samochody - z gumowymi oponami.

foto: turba-urba.org

To ułatwienie dla miast, których nie stać na budowę metra czy linii tramwajowych. Jeden kilometr nowej „inteligentnej” linii będzie kosztował 2 miliony dolarów. To niewiele w porównaniu z tym, że kilometr linii metra kosztuje 102 miliony dolarów!

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: turba-urba.org