Naukowcy odkryli, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni. To dlatego, że bardziej obciążają swój mózg. Mają też bardziej złożoną strukturę mózgu.

Do takich wniosków doszedł profesor Jim Horne z Loughborough University. Oto co powiedział na ten temat:

„Jedną z głównych funkcji snu jest to, że pozwala on mózgowi na regenerację. Podczas głębokiego snu kora mózgowa „odłącza się” od zmysłów i przechodzi w tryb regeneracji.

Jeśli kobieta nie wysypia się, narażona jest na wysoki poziom stresu psychicznego, depresję i staje się bardziej drażliwa. U mężczyzn niedobór snu nie powoduje tych objawów.

Im bardziej „używamy” naszego mózgu w ciągu dnia, tym dłużej musi się on regenerować, a więc tym więcej snu potrzebuje.

Kobiety myślą o wiele więcej, bo ich mózg wykonuje kilka zadań jednocześnie.

Mężczyzna, który wykonuje pracę w trybie wielozadaniowym, potrzebuje też więcej snu niż ten, który ma jedno zajęcie. Ale nawet w tym przypadku kobiety potrzebują więcej nocnego odpoczynku.

Nauka potwierdziła, że kobiety mają bardziej złożony mózg niż mężczyźni. Kobiety powinny spać średnio o 20 minut dłużej, ta liczba jest względna - wszystko zależy od samej kobiety”.

Istnieje wiele sposobów, które pomogą poprawić jakość snu. Oto niektóre z nich:

1. Ustal harmonogram snu, kładąc się spać o określonej godzinie i budząc się o tej samej godzinie. Dzięki temu znacznie lepiej się wyśpisz.

2. Przed pójściem spać unikaj jedzenia i napojów, które pobudzają aktywność mózgu: kawy, kakao, czekolady, słodyczy. Często prowadzą one do bezsenności.

3. Spróbuj medytować, czyli przestać się martwić chociaż na kilka minut. Zrelaksuj się, uwolnij od zmartwień i niepokojów, przestań zajmować się rozwiązywaniem problemów i obciążać swój mózg problemami - dotyczącymi przeszłości i przyszłości.

4. Uprawiaj jogę. To przygotowuje organizm do dobrego odpoczynku. Joga jest często polecana podczas bezsenności.

5. Poproś lekarza o receptę na melatoninę - znacząco poprawia ona jakość snu. 1-3 mg melatoniny na godzinę przed snem to świetne rozwiązanie dla osób cierpiących na bezsenność.

Główne zdjęcie: kakao.im