To, że płyn do mycia naczyń jest uniwersalnym środkiem czyszczącym na niemal każdą sytuację, wiem od dawna. Często wykorzystywałam go do robienia innych środków czyszczących o silniejszych właściwościach. Okazuje się jednak, że zakres działania tego środka czyszczącego jest znacznie szerszy i bardziej zróżnicowany. Czy wiedziałaś, że detergent może być używany do zwalczania much?

Opowiadam o trikach na wykorzystanie płynu do mycia naczyń w gospodarstwie domowym:

Mycie okien

Skończył się płyn do mycia okien? Czy warto przejmować się takim drobiazgiem? Bez problemu może go zastąpić płyn do mycia naczyń, ale należy przygotować roztwór. Przygotuj roztwór z litra ciepłej wody, szklanki 9-procentowego octu i 50 ml płynu do mycia okien. Powstały roztwór dobrze wymieszaj i przelej do butelki z rozpylaczem.

 • W przeciwieństwie do zwykłego środka do czyszczenia okien, ten roztwór doskonale poradzi sobie nawet z uporczywymi plamami na Twoich oknach.

 • Na koniec należy dokładnie wytrzeć szybę ściereczką z mikrofibry. Ja to robię ręcznikami papierowymi. Zawsze uzyskuję wspaniałe rezultaty.

Mycie podłogi

Środki do mycia podłóg nie są aż tak bardzo tanimi środkami. Niewiele osób o tym wie, ale można łatwo zastąpić żelem do mycia naczyń. Efekt jest znacznie lepszy.

 • Do wiadra z wodą dodaj łyżkę żelu i dwie łyżki soli i tym roztworem umyj podłogę. Jestem pewna, że będziesz zaskoczona efektami.

 • Ta metoda mycia nadaje się do linoleum, płytek i laminatu, ale nie do podłóg drewnianych.

Przeciwko owadom

Kiedy jest ciepło to w naszym życiu pojawiają się muchy, mrówki i inne owady. Proponuję zrobić dla nich przynęty.

 • Napełnij szklankę do połowy octem jabłkowym.

 • Dodaj tylko trzy krople płynu do mycia naczyń.

 • Napełnij szklankę do pełna ciepłą wodą.

Nie ma potrzeby tego mieszać. Jest to dość słodki roztwór, który będzie przyciągał muchy i inne owady. Dzięki temu będą trafiać do środka szklanki z tym roztworem.

Przeciwko szkodnikom na roślinach domowych

Nie musisz pędzić do sklepu na widok muszek w roślinie doniczkowej. Mszyce, roztocza i mączliki boją się żelu do mycia naczyń.

Taki roztwór jest łatwy do zrobienia. Rozpuść dwie łyżeczki żelu do mycia naczyń w szklance ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj i przelej do rozpylacza. Spryskaj wszystkie rośliny.

Przeciwko mrówkom

Jeśli problem w Twoim ogrodzie jest dla Ciebie tak samo dotkliwy jak dla mnie, pamiętaj o tej metodzie radzenia sobie z nimi.

 • Wymieszaj wodę z octem w proporcji 1:1. Do litra tej mieszanki dodaj 15 kropli płynu do mycia naczyń.

 • Roztwór wlej do spryskiwacza i dokładnie spryskaj wszystkie ścieżki do mrowiska. Powtarzaj to wszystko kilka dni z rzędu. Mrówki nie wytrzymają zapachu octu połączonego z detergentem i znikną.

Do skrzypiących drzwi

Za każdym razem, gdy drzwi do pokoju zaczynają skrzypieć, zaczynam rozglądać się po mieszkaniu za butelką smaru silikonowego do drzwi samochodowych. Okazuje się, że problem ten można rozwiązać w znacznie prostszy sposób.

 • Wystarczy nanieść niewielką ilość żelu do mycia naczyń na zawiasy i dokładnie rozprowadzić. Należy kilka razy otworzyć i zamknąć drzwi, aby żel lepiej rozprowadził się we wszystkich zakamarkach. To wszystko, szybko zapomnisz o skrzypiących drzwiach.

Przeciwko chwastom

Aby pozbyć się chwastów wzdłuż ogrodzenia lub między płytkami chodnikowymi przygotuj poniższy, bardzo skuteczny roztwór.

 • Do trzech litrów 9-procentowego octu dodaj łyżkę soli i łyżeczkę żelu do mycia naczyń.

 • Wszystko wymieszaj i pozwól, aby sól całkowicie się rozpuściła.

 • Płyn wlej do butelki z rozpylaczem i opryskaj chwasty. Wybierz na ten zabieg słoneczny dzień, dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy.

Główne zdjęcie: xitrosti.com