Twoja szkatułka na biżuterię jest zazwyczaj trzymana z dala od kuchni, ale to właśnie tam znajdziesz większość środków do czyszczenia srebra, złota, a nawet kamieni szlachetnych. W większości przypadków nie będziesz potrzebować usług profesjonalistów, jeśli wiesz, jak dbać o biżuterię w domu.

Ciemne plamy i przebarwienia można łatwo usunąć, czasem już po kilku przeciągnięciach ściereczką, a czasem po kilku godzinach (mówimy o roztworach).

Jak wyczyścić złoto

Obrączki rzadko są zdejmowane, dlatego najszybciej się brudzą: są narażone na działanie środków czyszczących, potu, zadrapań i zarysowań, które wypełniają się brudem i nalotem. Przywróć swoim cennym przedmiotom dawny blask dzięki jednemu z tych środków.

Sól. Rozcieńcz 5 łyżek soli w szklance wody. Zanurz złoto w soli i pozwól mu pozostać w roztworze przez dzień lub noc. Następnie opłucz w czystej wodzie i wytrzyj miękką szmatką.

Cukier. Złoto namocz w słodkiej wodzie, użyj 3 łyżek cukru na jedną szklankę. Lepiej rozpuścić w gorącej wodzie i pozostawić do ostygnięcia. Ten roztwór potrafi wyczyścić biżuterię przez całą noc.

Ocet. Jest to jedna z najprostszych metod: wystarczy przetrzeć złoto octem, może to zająć około 5 minut. Następnie przepłukać i wysuszyć.

Środek do mycia naczyń. Nie tylko talerze, ale także ulubiony wisiorek, spinki do mankietów czy broszki wymagają delikatnego czyszczenia płynem do mycia naczyń. Rozcieńcz 1 łyżkę w małym rondlu o pojemności do jednego litra wody, doprowadź mieszaninę do wrzenia i gotuj przedmioty przez 15 minut. Opłucz i wytrzyj - gotowe!

Każdy może wykonać w domu szybkie czyszczenie złota. Ewentualnie zamiast octu użyj soku z cebuli, z cytryny lub białka (rozcieńczonego 1:1 z piwem).

Jak wyczyścić srebro

Srebro o wysokiej próbie (tak samo jak białe złoto) powinno być oddane bezpośrednio do jubilera w celu delikatnego wyczyszczenia, ale srebro popularne i niższej próby można z łatwością wyczyścić w domu.

Płyn do mycia naczyń. To najlepszy sposób na czyszczenie srebra! Podobnie jak w przypadku złota, należy przygotować roztwór z 1 łyżeczki produktu i gotować w nim przedmiot przez 10-15 minut, a następnie delikatnie wyczyścić miękką szczotką.

Sok z cytryny z amoniakiem. Srebro ma często przebarwienia i aby je usunąć, należy rozcieńczyć łyżeczkę soku i amoniaku w szklance wody. Namocz przedmiot w roztworze przez minutę, a następnie spłucz.

Surowe ziemniaki. Jeśli zanurzysz swoją srebrną biżuterię w startych ziemniakach, efekt będzie podobny do tego, jaki daje sok z cytryny i amoniak.

Teraz już wiesz w jaki sposób wyczyścić swoje srebro, ale pamiętaj: delikatne czyszczenie jest ważne w przypadku każdej biżuterii. Jeśli wybierzesz ściereczkę lub szczotkę, upewnij się, że nie powstanie zarysowań.

Główne zdjęcie: kulinarnie-retepti