To jest bardzo dziwne!

Kilka dni temu Internet obiegło chwytające za serce wideo, na którym koala desperacko zlizuje krople wody z zalanej deszczem drogi. Biedna nieszczęsna istota przeżywa tak ciężkie chwile, tysiące ludzi zaczęło lamentować. Na próżno, bo krótko przed tym australijscy weterynarze zaapelowali o zaprzestanie podawania wody koalom z butelek! Tylko pogarszacie sytuację!

Sam filmik - nic dodać, nic ująć. W Australii wreszcie zaczął padać deszcz i woda znów pojawiła się w okolicy lasu.

Source: youtube.com

Autorką filmiku jest Pamella Schramm, która wraz z dziećmi wracała do domu w Maury Croppa Creek w Nowej Południowej Walii. Zobaczyli koalę na drodze i zatrzymali się, aby przepuścić zwierzę, ale nie chciało odejść. Zwierzę wylizywało wodę i nie wykazywało żadnych oznak zaniepokojenia. Ostatecznie rodzina postanowiła zostawić koalę w spokoju i zamieściła w Internecie filmik z udziałem zwierzęcia, wzbudzając tym samym wiele emocji.

foto: storyfox

Rzeczywiście wygląda to okropnie, ale weterynarze przypominają nam, że to nic wyjątkowego! To co jednak jest dla nich złe, to głupi ludzie próbujący im pomóc! Szczególnie inny filmik sprzed miesiąca, wywołał sporo złości. Rowerzysta hojnie dzieli się wodą z koalą, podając bezpośrednio z butelki, podczas gdy zwierzę szaleńczo próbuje się napić.

Tydzień temu wiadomość o śmierci uratowanej koali o imieniu Arnie wstrząsnęła australijskim społeczeństwem

To nic nie wyjaśnia. Podawać wodę czy nie? Przejdźmy do sedna sprawy. W zwyczajnym życiu koale prawie nie piją wody, płyn uzyskują z liści eukaliptusa. Jeśli go potrzebują, będą delikatnie i niespiesznie wylizywać go swoimi niezdarnymi językami, po jednej kropli na raz. Koale nie mogą połykać szybko i w dużych ilościach, więc jeśli wlejesz im wodę do pyska, istnieje duże ryzyko, że płyn dostanie się do ich płuc. Doprowadzi to do zapalenia płuc i śmierci - jest kilka udowodnionych przypadków poza przypadkiem Arniego. Jeśli chcesz pomóc koali ugasić pragnienie, nalej wodę do miski, miseczki lub talerza i pozwól im wylizać jej tyle, ile chcą.

Source: youtube.com

Okazuje się więc, że gdy koala zlizuje krople wody z chodnika, to nic niezwykłego. Kiedy ludzie zaczynają pomagać, mogą przysporzyć zwierzęciu wiele kłopotów. Nie rób tego!

Główne zdjęcie: storyfox