Japońska filozofia pozwala zharmonizować świat wewnętrzny i zewnętrzny, nauczyć się godnie stawiać czoła trudnościom i cieszyć się z najprostszych rzeczy. Zobaczmy, czego uczy japońska mądrość i jakie przysłowia Japończycy stosują w życiu codziennym.

1. Nadmierna szczerość graniczy z głupotą.

Czasami zdarza się, że sytuacja jest taka, że trzeba oszukać lub zataić pewne informacje. Często szczerość może urazić osobę lub zrujnować jej szczęście. Nie bez powodu istnieje takie określenie jak kłamstwo w dobrej wierze. Japończycy absolutnie się z tym zgadzają, dlatego mówią, że człowiek jest mądry, bo wie, kiedy można mówić, a kiedy lepiej przemilczeć.

2. Rozpieszczanie dziecka jest jak porzucenie go.

Inne ciekawe japońskie przysłowie mówi, że rozpieszczone dzieci, którym wszystko wolno, często mają ciężkie życie. Natomiast rodziców, którzy nie mają czasu na wychowanie dziecka, a wolą dawać jedynie drogie prezenty, trudno nazwać dobrymi. Dlatego rozpieszczanie dziecka jest tak samo bezużyteczne jak nie wychowanie go w ogóle.

3. Uszczypnij siebie i sprawdź, czy sprawia to ból drugiej osobie.

Nigdy nie czyń innym tego, czego nie chciałbyś, by czynili tobie.

4. Kłopoty zamieniły się w szczęście.

Umiejętność obrócenia każdego problemu na korzyść to najważniejsza umiejętność szczęśliwego człowieka. Dlatego Japończycy praktykują pozytywne myślenie i starają się nie koncentrować na trudnościach. „Szczęście przychodzi do domu, w którym słychać śmiech” - mówią.

5. Żadnych złudzeń, żadnych rozczarowań.

Jeśli nie będziesz oczekiwał zbyt wiele od ludzi, jeśli nie będziesz miał złudnych nadziei i wolisz być zadowolony z tego, co masz, nigdy nie doświadczysz goryczy niespełnionych pragnień i zawiedzionych oczekiwań.

6. Chroń się przed muchami.

To przysłowie można zrozumieć jako „nie wsadzaj nosa do cudzego prosa”. Pilnuj własnych spraw, nie próbując uczyć i krytykować innych.

7. Kiedy się zastanowiłeś, podejmij decyzję. Kiedy się zdecydowałeś, nie zastanawiaj się nad tym.

To powiedzenie uczy, że nie należy się bać, jeśli zaczynamy nową przygodę. W końcu niepotrzebne wątpliwości i obawy to najczęściej największe przeszkody na drodze do sukcesu.

8. Nikt nie potyka się leżąc w łóżku.

Nie bój się popełniać błędów, bo kto nic nie robi, ten się nie myli - mówi nam ta japońska mądrość.

9. Osoba leniwa jest gadułą.

To japońskie przysłowie dotyczy tych ludzi, którzy więcej mówią niż robią. Obiboki często ukrywają swoje lenistwo za pomocą czczej gadaniny i pięknych słów.

10. Bywa, że liść tonie, a kamień płynie.

Cuda się zdarzają i trzeba wierzyć, że wszystko będzie dobrze. Nawet jeśli sprawy nie układają się dobrze, zawsze należy mieć nadzieję na najlepsze.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya