Wielu właścicieli kotów zauważyło, że niektóre koty potrafią przez długi czas patrzeć w oczy. Tego spojrzenia nie da się pomylić z niczym innym: jest uduchowione, intensywne i jakby badawcze.

Patrząc w oczy kota, od razu można dostrzec, że niełatwo jest zrozumieć, co się za nimi kryje.

Należy zauważyć, że oprócz mowy ciała i węchu, kot aktywnie wykorzystuje wyraz mordki do komunikacji: może wpatrywać się w osobę przez długi czas, jeśli chce uwagi lub, na przykład, jedzenia. Jeśli właściciel kota jest uważny i spostrzegawczy, będzie w stanie zrozumieć, czego chce kot.

Dlaczego zatem koty nawiązują kontakt wzrokowy? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Na przykład, patrząc w oczy swojego właściciela, kot może próbować zrozumieć jego aktualny stan i na podstawie tej informacji zaplanować, jak zachowa się w przyszłości. Jeśli właściciel jest w dobrym nastroju, kot będzie próbował prosić go o ulubiony smakołyk, jeśli ma zły humor, poczeka na „odpowiedni moment”.

Innym częstym powodem jest to, że kot jest głodny lub spragniony, dlatego patrzy swojemu właścicielowi w oczy i po prostu prosi go o jedzenie lub wodę. Zauważono, że koty, które rzadko miauczą, często to robią. Przy pierwszym spotkaniu z przyszłym właścicielem kot może wpatrywać się w niego intensywnie, aby określić, czy będzie on traktował go źle, czy w sposób przyjazny.

Często jest to swego rodzaju grą, aby ustalić, kto będzie rządził w domu.

Należy pamiętać, że kot, podobnie jak inne zwierzęta, musi stwierdzić, kto ma władzę w domu i na tym opierać swoje zachowanie. Zdarza się też, że kot najpierw spojrzy człowiekowi w oczy, a potem układa uszy płasko lub nawet atakuje. Może to być skierowane zarówno do obcej osoby, jak i do właściciela. Kot domowy jest drapieżnikiem i należy o tym zawsze pamiętać. Jego zachowanie jest więc nieodłącznie związane ze zwierzęcymi instynktami. Dla dzikiego kota wpatrywanie się w człowieka może być oznaką agresji.

Oczywiście wiele osób zastanawia się, dlaczego kot zachowuje się agresywnie, gdy jego właściciel patrzy na niego z czułością lub miłością. Wytłumaczenie jest bardzo proste: u drapieżników patrzenie w oczy jest zawsze oznaką wyraźnej niechęci i przygotowania do ataku. Dlatego gdy kot widzi, że jego właściciel się w niego wpatruje, może zdecydować, że najlepszą obroną jest atak i próba wyprzedzenia go.

Jednak pomimo tego, że koty generalnie nie lubią bezpośredniego kontaktu wzrokowego, same lubią obserwować ludzi. Czasem kot patrzy w oczy swojego właściciela pogodnie i spokojnie, a czasem z ciekawością. Innym powodem, dla którego kot może patrzeć w oczy, jest to, że oczy są jaskrawym, świecącym elementem na ludzkiej twarzy i mogą przyciągnąć uwagę zwierzęcia, podobnie jak każdy inny jaskrawy przedmiot, który również się porusza.

Jeśli właściciel uważnie obserwuje swojego zwierzaka, będzie w stanie wyłapać jego nastrój.

Nie trzeba nawiązywać kontaktu wzrokowego z kotem, zwłaszcza jeśli zwierzak wcale nie jest do tego entuzjastycznie nastawiony. Jeśli jednak kot zainicjuje kontakt wzrokowy, nie powinieneś odwracać wzroku, ponieważ koty mają fascynujące, hipnotyzujące spojrzenia i jeśli nie przegapisz tej szansy, zrelaksujesz się i oderwiesz od wszystkich otaczających cię kłopotów.

Główne zdjęcie: popularnoe.net