W razie potrzeby resztki gumowej maty można łatwo przekształcić w praktyczny i funkcjonalny mebel. Pracy - minimum, koszty dodatkowe również minimalne. A wynik na pewno ucieszy oko i przyda się.

Oprócz resztek dywanu w projekcie wykorzystano ramkę ze starego sita. Alternatywą może być niepotrzebne pudełko na kapelusze lub tektura falista sklejona z kilku warstw i połączona w okrąg.

Mierzymy kawałek maty odpowiadający szerokości ramy. Długość paska maty powinna nieznacznie przekraczać obwód okrągłego wykroju. Matę przycinamy tak, aby wszystkie paski pozostały na podstawie. Następnie przecinamy paski przez jeden i przyklejamy je w poprzek. Wykonujemy dodatkowy zapas pasków o maksymalnej możliwej długości.

Paski puszczamy w poprzek, układając je falą, przechodząc wzdłuż zewnętrznej strony ramy od sita.

foto: cpykami

Od tyłu wystarczy przykleić pasek. Wchodząc w kolejny zakręt przestrzegamy zasady „szachownicy”: jeśli podłużny pasek w poprzednim rzędzie był na górze, to powinien znajdować się na dole i odwrotnie. Podczas pracy dodatkowo zamocowujemy miejsca połączeń klejem. Staramy się robić to na tylnej stronie lub chować je pod podłużną listwą przechodzącą od góry.

foto: cpykami

Wąski pasek tektury o tym samym rozmiarze co główna część sklejamy w pierścień. Po prostu owijamy ten pasek spiralą, ciasno układając zwoje i dodatkowo mocując go klejem.

foto: cpykami

Potrzebujemy jeszcze jednego kawałka maty, który zmieści oba okrągłe kawałki. Na końcu wąskiej części nakładamy ciągłą warstwę kleju.

foto: cpykami

Przyklej matę do części tak, aby wzór znajdował się na zewnątrz. Po wyschnięciu kleju odetnij nadmiar maty.

foto: cpykami

To samo robimy z drugą częścią, ale teraz przyklejamy matę wzorem do środka. Tworzymy przegrodę z kawałka tektury lub plastiku i przyklejamy ją resztkami dywanu po obu stronach.

foto: cpykami

Na poziomie przegrody z jednej strony umieszczamy ozdobny zatrzask, a z drugiej pętlę meblową.

foto: cpykami

W efekcie powstała oryginalna wisząca półka z drzwiczkami do przechowywania produktów higienicznych i innych drobiazgów. Pozostaje tylko wybrać dla niego godne miejsce i umocować je na ścianie.

foto: cpykami

Główne zdjęcie: cpykami