Robin Sharma, odnoszący sukcesy bogaty prawnik, uświadomił sobie kiedyś, że czuje pustkę w duszy. Porzucił swoją pracę, zrezygnował ze wszystkiego, do czego był przyzwyczajony, i udał się na Wschód, do buddyjskich mnichów, aby poznać ich mądrość i nauczyć się żyć. Sharma opowiedział o swoich doświadczeniach w książce „Mnich, który sprzedał swoje Ferrari”, która stała się bestsellerem i została przetłumaczona na 18 języków na całym świecie. Odpowiada na pytania, dlaczego kryzys duchowy nas dopada i jak możemy uczynić życie łatwiejszym, bardziej sensownym i pozytywnym. Oto 20 motywujących cytatów z książki.

1. O tym, kim będziesz za pięć lat, decydują dwa główne czynniki: z kim będziesz się przyjaźnił i jakie książki będziesz czytał.

2. Jeśli nie zrobisz czegoś ze swoim życiem, to życie zacznie decydować i działać bez twojej zgody. Tragedią życia nie jest śmierć, ale to, co umiera w nas przez nasze zaniedbania, gdy jeszcze żyjemy.

3. Zycie sprawia, że masz mnóstwo prób, jeśli chce, abyś podniósł się i zmienił się na lepszą osobę.

4. Nie bój się niepowodzeń: to oznacza, że cel jest blisko.

5. Życzliwość to czynsz, który płacimy za możliwość żyć na tej ziemi.

6. Zbyt wiele osób marzy o jakimś tajemniczym ogrodzie pełnym róż, który jest gdzieś daleko, zamiast cieszyć się ogrodem, który rośnie za ich domem.

7. Niepowodzenia w życiu osobistym lub zawodowym to lekcje rozwoju osobistego. Kto wyciągnie z tych lekcji właściwe wnioski, nie pozostanie bez nagrody. Nie ubolewaj nad przeszłością. Przeszłość jest wielkim nauczycielem.

8. Uchwyć najlepsze chwile w życiu. Zbieraj zdjęcia wszystkiego, co sprawiło, że się uśmiechasz lub płaczesz, aby docenić błogosławieństwa tego świata.

9. Z każdym rokiem coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że życie jest zmarnowane, jeśli nie daliśmy z siebie całej miłości, jaką mamy w sobie, jeśli nie wykorzystaliśmy swoich sił, jeśli nie ryzykując, uniknęliśmy bólu, ale też przegapiliśmy szczęście. Nikt nigdy nie był biedniejszy od kogoś, kto ani razu w swoim życiu nie „wrzucił na luz”.

10. Najlepszą inwestycją w przyszłość jest oddanie wszystkiego teraźniejszości.

11. To nie jest tak, że śmiejemy się, ponieważ jesteśmy szczęśliwi. Chodzi o to, że jesteśmy szczęśliwi, ponieważ się śmiejemy.

12. W życiu nie ma prawdziwych porażek, są tylko wyniki. Nie ma prawdziwych tragedii, są tylko lekcje. I z pewnością nie ma problemów, są tylko możliwości i perspektywy, które tylko czekają na to, by mądry człowiek uznał je za rozwiązania życiowych wyzwań.

13. Nigdy nie narzekaj. Daj się poznać jako osoba pozytywna, silna, energiczna i pełna entuzjazmu. Ci, którzy narzekają, są zawsze cyniczni i szukają we wszystkim tego, co negatywne. Taka osoba odstrasza ludzi i rzadko kiedy odnosi sukcesy. Z psychologicznego punktu widzenia wszystko powstaje dwukrotnie: najpierw w umyśle, a potem w rzeczywistości. Skoncentruj się na tym, co pozytywne.

14. Tak wielu ludzi są małostkowi. Tak wielu z nas „umiera” w wieku dwudziestu lat, będąc pochowanym w wieku osiemdziesięciu lat. Pamiętaj: nic nie powstrzyma człowieka, jeśli on sam nie chce się zatrzymać.

15. Większość ludzi nie zaznała nawet prawdziwej porażki - po prostu zrezygnowała z walki. Większość przeszkód, które powstrzymują cię przed realizacją marzeń, to te, które stawiasz sobie na drodze.

16. Zbyt często tracimy nasz czas, czekając, aż otworzy się przed nami idealna, właściwa droga. Zapominamy, że nie trzeba czekać. Oczywiście, że marzenie jest cudowne. Ale marzenia nie otworzą biznesu, nie opłacą rachunków, nie zmienią Cię w osobę, którą z zasady mógłbyś się stać. Najmniejsze działania są zawsze lepsze niż najśmielsze zamiary.

17. Pamiętaj: błąd jest tylko wtedy błędem, gdy popełniasz go dwa razy.

18. Czasami najsilniejsze przyjemności to te najprostsze. Pozwól sobie na to, a Twoja dusza będzie wypełniona szczęściem. Możesz zacząć od wsłuchania się w to, jak wiatr przyjemnie głaszcze Twoją skórę.

19. Jeśli wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie zrobić coś samodzielnie, przypomnij sobie, jak to jest spać w pokoju, w którym lata tylko jeden komar.

20. Chińska mądrość głosi: „Idealny dzień na posadzenie drzewa był dwadzieścia lat temu. Ale następny idealny dzień jest właśnie dzisiaj”.

Główne zdjęcie: podumay.info