Okap kuchenny to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń w domu. Niweluje zapachy gotowania i zmniejsza wilgotność w kuchni, ale też pochłania tłuszcz podczas gotowania.

Aby Twój okap działał prawidłowo, należy go czyścić. Opowiem o kilku sposobach, których możesz użyć, oraz o kilku środkach chemicznych do czyszczenia.

  1. Środki chemiczne ze sklepu

Najlepsze środki do czyszczenia okapu kuchennego to Sanita Anti-Grease i Grass. Produkty te świetnie radzą sobie z każdym rodzajem brudu i tłuszczu. Sanita nanosimy za pomocą pędzla, a Grass rozpylamy, pozostawiamy na zalecany czas, a następnie spłukujemy wodą.

  1. Namocz w płynie do mycia naczyń.

W głębokiej misce należy rozcieńczyć dużą ilość wrzącej wody i płynu do mycia naczyń. Następnie zanurz w tym filtry i pozostaw do ostygnięcia. Następnie wyszoruj gąbką i spłucz pod bieżącą wodą.

  1. Soda, ocet, kwasek cytrynowy

Jeśli filtry pokryte są warstwą farby, nie należy stosować octu. Rozcieńcz łyżkę sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i octu w stosunku 1:1:1. Powinna powstać spieniona mieszanka. Nałóż środek na filtr i pozostaw na 15-30 minut, w zależności od zabrudzenia.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, można zawinąć w folię spożywczą. Następnie przetrzeć gąbką lub wilgotną ściereczką i spłukać pod bieżącą wodą.

Sam okap najlepiej czyścić miękką gąbką lub ściereczką z użyciem płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. W żadnym wypadku nie należy używać sody oczyszczonej, w przeciwnym razie na powierzchni okapu pozostaną rysy.

Główne zdjęcie: xitrosti.com