Filmowych adaptacji „Jane Eyre” było wiele, ale to właśnie serial z 1983 roku najbardziej się spodobał widzom. Pomyśleliśmy, że spojrzymy, jak przez 38 lat zmienili się aktorzy, którzy wcielili się w postacie Jane Eyre, Edwarda Rochestera i innych bohaterów powieści na podstawie książek Charlotte Brontë.

Zelah Clarke

foto: tayni-mirozdaniya

Dla Zelah Clark te zdjęcia stały się prawdziwą przepustką do świata kina, zaczęła być rozpoznawana przez widzów i kolegów z planu. Ale nie była z tego zadowolona - nie potrafiła uwolnić się od wizerunku Jane Eyre i nawet dla reżyserów pozostała tą samą uduchowioną Brytyjką.

Zelah Clarke przyznała: „Miałam nadzieję, że rola Jane pomoże mi, jednak zniszczyła moją karierę”. Wyjściem z sytuacji było radio. Zelah miała niesamowicie przyjemny tembr głosu. Teraz nie pracuje i dużo czasu poświęca rodzinie. W wieku 67 lat Clarke ma już kilkoro wnuków.

Timothy Dalton

foto: tayni-mirozdaniya

Po zakończeniu serialu „Jane Eyre”, Dalton stał się tak popularny, że zaproponowano mu zagrać Jamesa Bonda. Nie był jednak tak lubiany w tej roli, więc nie pozostał we franczyzie do końca. Nie przeszkodziło to jednak Timothy'emu w byciu jednym z symboli seksu lat osiemdziesiątych.

Dalton prawie nie pojawia się w mediach, nie mówi nawet o swoich romantycznych związkach. Walijczyk nie ma konta w mediach społecznościowych, więc fani niezbyt wiele wiedzą o nim.

Judy Cornwell

foto: tayni-mirozdaniya

Judy Cornwell miała niesamowite doświadczenie, nic więc dziwnego, że udało jej się świetnie sobie poradzić z rolą opiekunki Jane, jej ciotki Reed. Aktorka ma obecnie 81 lat. Przestała grać w filmach jeszcze w latach 2000 i spędza dużo czasu z bliskimi.

Morag Hood

Morag została zaproszona do serialu „Jane Eyre” będąc popularną aktorką. Zaproponowano jej rolę krewnej Jane, Mary Rivers. Udział w tym projekcie nie przyniósł jej większych zmian. Przez długi czas Hood grała w teatrze, ale na początku lat 2000 przestała wychodzić na scenę. Wszystko przez raka, który odebrał jej życie 5 października 2002 roku.

Emma Jacobs

Emma Jacobs dostała rolę antagonistki Elizy Reed. Poradziła sobie bardzo dobrze, gdyż już wielokrotnie brała udział w kręceniu seriali w Wielkiej Brytanii. W wieku 63 lat woli nie występować, tylko pracować z młodymi aktorami i pisać książki.

Sian Pattenden

foto: tayni-mirozdaniya

Dziewczynka dostała rolę Jane, gdy była dzieckiem. Wielu sądziło, że dziewczyna zrobi karierę w kinie. Teraz jednak zajmuje się innym rodzajem sztuki. Sian podjęła się zawodu ilustratora. Teraz nie tylko rysuje, ale i pisze książki. Pattenden bardzo rzadko wspomina swoją aktorską karierę.

Mary Tamm

Tamm była popularna przed rozpoczęciem pracy nad filmem „Jane Eyre”, ale później zyskała jeszcze więcej fanów. W serialu grała zbuntowaną młodą kobietę Blanche Ingram. Kobieta już nie żyje: zmarła na raka kilka lat temu. Do ostatniej chwili grała w filmach.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya