Jaka to różnica, kto jest silniejszy, kto jest mądrzejszy, kto jest piękniejszy, kto jest bogatszy? W końcu liczy się tylko to, czy jesteś szczęśliwą osobą, czy nie.

Naukę Osho można przedstawić jako chaotyczną mozaikę złożoną z elementów buddyzmu, jogi, taoizmu, filozofii greckiej, sufizmu, psychologii europejskiej, tradycji tybetańskich, chrześcijaństwa, zen, tantryzmu i wielu innych ruchów duchowych przeplatających się z jego własnymi poglądami.

To chyba główna zaleta jego nauczania - nie daje gotowych, szybkich odpowiedzi na wszystkie pytania, a jedynie daje podstawę, która daje dobry początek do znalezienia własnej ścieżki i sformułowania własnych wniosków.

10 najważniejszych wskazówek od Osho:

1. Ludzie traktują wszystko tak poważnie, że staje się to dla nich ciężarem. Naucz się więcej śmiać. Dla mnie śmiech jest tak święty jak modlitwa.

2. Każde działanie prowadzi do osiągnięcia natychmiastowego rezultatu. Uważaj i patrz. Osoba dojrzała to taka, która zdecydowała, co jest dla niej dobre, a co złe. Zrobiła to sama, więc ma ogromną przewagę nad tymi, którzy nie potrafią wyrazić swojej opinii.

3. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Nikt nie ma prawa mówić, co jest dobre, a co złe. Życie to eksperyment, w którym każdego dnia definiujemy te zmieniające się pojęcia. Czasami możesz zrobić coś źle, ale właśnie z tego powodu odniesiesz ogromne korzyści.

4. Są chwile, kiedy Bóg przychodzi i puka do twoich drzwi. Może się to zdarzyć na milion sposobów - przez kobietę, mężczyznę, dziecko, miłość, kwiat, zachód lub wschód słońca... Bądź otwarty, aby to wszystko móc usłyszeć.

5. Pragnienie bycia niezwykłym jest najbardziej powszechnym pragnieniem. Ale relaks i bycie zwyczajnym jest naprawdę niezwykłe.

6. Życie to mnóstwo sekretów i tajemnic. Nie można wszystkiego przewidzieć. Ale zawsze są ludzie, którzy byliby zadowoleni z życia bez tajemnic - wraz z tym zniknie strach, wątpliwości i lęki.

7. Najpierw naucz się słuchać siebie. Naucz się dobrze bawić w towarzystwie innych ludzi. Ciesz się tak bardzo, że nie będziesz się już przejmować tym, czy ktoś do Ciebie przyjdzie, czy nie. Nie czekasz gdy ktoś zapuka do twoich drzwi. Jesteś już w domu. Jeśli ktoś przyjdzie, to świetnie. Nie, to też jest w porządku. Tylko z takim nastawieniem możesz rozpocząć związek.

8. Jeśli jesteś bogaty, nie myśl o tym. Jeśli jesteś biedny, nie traktuj poważnie swojego ubóstwa. Jeśli potrafisz żyć w zgodzie, pamiętając, że życie to zabawa, będziesz wolny, nie będziesz cierpieć. Cierpienie pojawia się tylko z poważnego stosunku do życia. Zacznij traktować życie jak grę, ciesz się nim.

9. Odwaga to coś nieznanego. Odwaga to nie brak strachu. Nieustraszoność pojawia się, gdy stajesz się odważniejszy. Na samym początku różnica między tchórzem a śmiałkiem nie jest tak wielka. Jedyna różnica polega na tym, że tchórz wsłuchuje się w swoje lęki, podczas gdy śmiałek się tym nie interesuje i idzie dalej.

10. Zmieniasz się w każdej chwili. Jesteś jak rzeka. Dziś płynie w tym samym kierunku. Jutro już w zupełnie innym. Nigdy nie widziałem dwa razy tej samej nieznajomej osoby. Wszystko się zmienia. Ale trzeba potrafić to zobaczyć. W przeciwnym razie będzie za późno. Może się wydawać, że to już się kiedyś wydarzyło.

Słuchaj bardziej świadomie. Obudź się.

Kiedy czujesz się znudzony tym wszystkim, kopnij się. Siebie, a nie kogoś innego.

Otwórz oczy. Obudź się. Posłuchaj jeszcze raz.

Główne zdjęcie: fit4brain.com