Musisz wierzyć w siebie nawet wtedy, gdy nikt inny w ciebie nie wierzy (c) Abraham Lincoln

Pewność siebie jest jedną z najbardziej pożądanych cech, które wiele osób chce osiągnąć. Osoby, które są pewne siebie zawsze mają ogromny wpływ na otoczenie. Zdobywają więcej zasobów, osiągają lepsze wyniki, mają bardziej satysfakcjonujące i interesujące życie itp.

Strach i niepewność wynikają z myślenia, że nie mamy lub nie będziemy mieć wystarczających zasobów, aby poradzić sobie z daną sytuacją. Przyczyną niepewności i niskiej samooceny mogą być następujące rzeczy:

W dzieciństwie twoje zdolności, wygląd i osiągnięcia były nieustannie krytykowane przez rodziców i innych ludzi.

Otaczają cię negatywni ludzie, którzy nieustannie cię krytykują i lekceważą.

W przeszłości poniosłeś porażkę i przywiązałeś do tego wydarzenia bardzo dużą wagę.

Nieustannie porównujesz się z ludźmi, którzy są lepsi od ciebie pod względem różnych kryteriów.

Co należy zrobić, aby zwiększyć swoją pewność siebie?

Chcesz mieć pewność siebie do końca życia, prawda? Pewność siebie należy trenować, tak jak każdą inną umiejętność, poprzez regularne powtarzanie. Jedyna różnica polega na tym, że gdy już osiągniesz pewność siebie, będzie ona miała pozytywny wpływ na wszystkie obszary Twojego życia.

Oto 5 codziennych czynności, które zwiększą Twoją pewność siebie.

Krok #1. Wyznaczanie celów

Warto zapisywać cele na dany dzień i starać się je osiągnąć. To pomoże ci nabrać pewności, że jesteś w stanie osiągnąć to, czego pragniesz.

Dla ułatwienia stosuj zasadę (minimum; 100%; maksimum). Na przykład: nauka słówek w języku angielskim (minimum - 3 słowa; 100% - 5 słów; maksimum - 10 słów). Z czasem ilość codziennych celów będzie się zwiększać.

Krok #2. Codziennie wykonuj jakiś wyczyn

Wyczyn to czyn, który wykracza poza granice strefy komfortu. Pewność siebie to wyjście ze swojej strefy komfortu. Na przykład, pójście na poranny bieg, oblanie się zimną wodą, osiągnięcie lepszych efektów w pracy itp. to przykłady małych wyczynów. Wykonując codzienne jakiś wyczyn, trenujesz swój układ nerwowy, aby przezwyciężyć strach.

Krok #3. Mów głośniej niż zwykle

Nasz głos jest odpowiedzialny za naszą osobistą siłę i poziom energii. Posłuchaj, jak mówią pewni siebie ludzie - głośno i wyraźnie. Po pewnym czasie poczujesz, jak zwiększa się Twoja pewność siebie.

Krok #4. Superbohater

Wszyscy superbohaterowie są bardzo pewnymi siebie ludźmi. Ich pewność siebie pomaga innym ludziom wyjść z kłopotów. Bycie superbohaterem dodaje człowiekowi siły i pewności siebie. Każdego dnia zauważaj tych, którzy potrzebują pomocy i pomagaj im. Pomoc może się różnić, zaczynając od finansowej, a kończąc na powiedzeniu czegoś miłego. Robiąc dobre uczynki i pomagając ludziom, zwiększasz swoją samoocenę i szacunek do samego siebie.

Krok #5. Gromadzenie zasobów

Zasoby mogą dotyczyć finansów, siły fizycznej, pozytywnych emocji, utrzymywania kontaktów z ludźmi, wiedzy i umiejętności, doświadczenia itp. Zasoby są podstawą poczucia wewnętrznego bezpieczeństwa i pewności siebie. Im więcej zasobów posiadasz, tym większą masz pewność, że poradzisz sobie w każdej sytuacji życiowej.

Główne zdjęcie: youtube