Każdy kto przynajmniej raz w życiu kupił ziemniaki, musiał zwrócić uwagę na to, że są w różnych kolorach. Niektórzy uważają, że bataty są zdrowsze. Czy tak jest naprawdę i czy w ogóle istnieje różnica między tymi odmianami? Czy ma sens rezygnacja ze zwykłych ziemniaków w swoich kulinarnych poszukiwaniach?

Ziemniaki są czerwone lub białe nie dlatego, że w gospodarstwie toczy się wojna domowa między bolszewickimi roślinami okopowymi a monarchistycznymi roślinami okopowymi. W rzeczywistości winne są pigmenty zawarte w ziemniakach. W szczególności antocyjany są odpowiedzialne za różowawy odcień warzyw. W niektórych odmianach ziemniaków jest ich więcej, w innych mniej, ale to on dodaje koloru skórce.

Czy te ziemniaki są zdrowsze po spożyciu? Naukowcy uważają, że antocyjany faktycznie mają pewne korzystne właściwości, a nawet mogą mieć działanie przeciwutleniające na organizm ludzki. To prawda, jest mały problem: wszystkie „bonusy” można uzyskać z batatów tylko wtedy, gdy je się je na surowo ze skórą. I mało kto się na to zdecyduje z oczywistych powodów.

Jednocześnie warzywa korzeniowe o czerwonej skórce lepiej zachowują swój kształt, dzięki czemu doskonale nadają się do gotowania. W związku z tym, jeśli planujesz smażyć ziemniaki lub robić puree, najlepiej byłoby użyć nie batatów, a zwykłych ziemniaków. Należy również pamiętać, że sprzedawcy aktywnie wykorzystują mit o właściwościach batatów. Nie ma sensu przepłacać za to, co nie jest tego warte.

Wybierając ziemniaka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę nie na jego kolor, ale na jego stan. Roślina okopowa musi mieć nienaruszoną, twardą powierzchnię. Ziemniaki nigdy nie powinny być miękkie i kruche. Skórka powinna być wolna od brązowych plam, głębokich rowków i dziur. Ponadto rośliny okopowe powinny być wolne od kiełków.

Główne zdjęcie: google.com