Dżem jabłkowy to ulubiony i prawdziwie uniwersalny przysmak każdego. Dodawany jest do tortów, ciast i różnego rodzaju wypieków. Podawany z sernikami, naleśnikami, placuszkami lub ciasteczkami. Nawet jeżeli masz nieoczekiwanych gości i nie masz w domu nic oprócz chleba do herbaty, to i w tym przypadku pomoże domowy dżem jabłkowy. Dlatego nigdy nie jest za dużo tego przysmaku.

SKŁADNIKI:

  • Jabłka (twarda odmiana) - 1,5 kg
  • Woda – 3 l
  • Soda – 3 łyżeczki

SKŁADNIKI SYROPU:

  • Woda – 200 ml
  • Cukier – 800 g
  • Sok cytrynowy – 2 łyżki

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Potrzebne są owoce twarde, aby zachowały swój kształt podczas gotowania. Najpierw wlej 3 litry wody do dużego rondla i dodaj sodę.

foto: takprosto.cc

Jabłka pokrój na podłużne kawałki (po wyjęciu środka). Możesz także pokroić jabłka w krajalnicy do warzyw - będzie to szybsze. Włóż kawałki do garnka z roztworem sody. Pozostaw je tutaj na 30-60 minut (tak długo, jak to możliwe). Dzięki temu jabłka lepiej zachowają swój kształt podczas gotowania.

foto: takprosto.cc

W przypadku syropu wlej czystą wodę (200 ml) do osobnego pojemnika, dodaj sok z cytryny i cukier. Postaw na kuchenkę, zagotuj, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut.

foto: takprosto.cc

Jabłka przecedź i przełóż do rondla, w którym ugotujesz dżem. Wlej gorący syrop, przykryj do połowy i odstaw na 8 godzin (możesz na noc).

foto: takprosto.cc

Doprowadź jabłka do wrzenia i gotuj bez mieszania przez 5 minut. Wyłącz ogień. Nie przykrywaj i pozostaw w tej formie na 8 godzin.

foto: takprosto.cc

Schłodzony dżem wstaw na ogień, zagotuj i ponownie gotuj przez 5 minut na średnim ogniu. Powtórz proces z chłodzeniem i gotowaniem. Po raz trzeci dżem można przelewać do słoików. Jeśli lubisz dżem bardziej płynny, zagotuj go tylko dwa razy. Smacznego!

foto: takprosto.cc

Domowy dżem jabłkowy według tego przepisu wychodzi niesamowicie gęsty i smaczny, z przepysznymi kawałkami jabłek. Stosowanie takiego produktu do ciast, naleśników i innych kulinarnych arcydzieł to sama przyjemność. Zarówno domownicy, jak i goście zapewne będą zadowoleni z tego przysmaku.

Główne zdjęcie: takprosto.cc