Dziś chcę przedstawić Wam tak wspaniały produkt jak rukola. Tutaj w Egipcie nazywa się gargir i wszyscy Egipcjanie wiedzą, jak przydatna jest ta roślina.

Pochodzi z rodziny musztardowych i występuje powszechnie w regionie śródziemnomorskim. Egipcjanie używają go jako warzywa. Gargir jest sprzedawany na wszystkich rynkach warzywnych wraz z innymi ziołami, takimi jak natka pietruszki, koper i szpinak.

Ale u nas rukolę zamieniliśmy w wykwintną roślinę, która jest zawsze w menu najbardziej efektownych restauracji. Liście rukoli są używane do sałatek. Jej kwiaty są również wkładane do sałatki lub zupy.

Nasiona rukoli są historycznym zamiennikiem gorczycy. Są powszechnie używane w sałatkach. Rukola jest niskokaloryczna, co czyni ją idealną rośliną dla osób, które chcą schudnąć. Warzywo to polecane jest osobom z cukrzycą, nie wpływa na poziom cukru we krwi. Co więcej, warzywo to zawiera substancje chroniące przed rakiem. A jedząc rukolę z mlekiem, jajkami, roślinami strączkowymi lub orzechami zwiększamy jakość białka.

Z nasion rukoli wytwarza się olej, który jest używany do celów leczniczych lub kosmetycznych. O tym dzisiaj porozmawiamy. Olejek rukolowy ma wiele korzystnych właściwości:

  • oczyszcza układ pokarmowy i drogi moczowe,
  • wzmaga pocenie się i miesiączkę,
  • likwiduje piegi i bielactwo nabyte,
  • zapobiega wypadaniu włosów,
  • jest wzmacniającym środkiem seksualnym

Olejek rukolowy zawiera wiele składników aktywnych, ma właściwości lecznicze i wiele korzyści zdrowotnych. Działa również ochronnie przed chorobami układu krążenia. Znajduje również zastosowanie w leczeniu anemii i cukrzycy.

Rukola jest afrodyzjakiem, który pobudza popęd seksualny mężczyzn do tego stopnia, że ​​kiedyś zabroniono jej nawet używać w niektórych klasztorach.

Ponadto wykazuje działanie hipotensyjne i jest bardzo przydatna w obniżaniu poziomu cholesterolu. Jest również moczopędna i dlatego może być stosowana w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i niewydolności serca, a także innych problemów z nerkami.

Olejek z rukoli świetnie pielęgnuje włosy i skórę. Olejek ten pomaga przy problemach skórnych (silny trądzik). Jest również stosowany przy znacznym wypadaniu włosów, aby przywrócić objętość i zmniejszyć ich stratę.

Jak aplikować olejek rukolowy

Profilaktycznie stosuje się go doustnie po łyżeczce dziennie.

Stosowany jest zewnętrznie. Weź niewielką ilość olejku rukolowego i wmasuj w skórę głowy. Rób to dwa razy w tygodniu przez 30 minut, a Twoje włosy będą wyglądać w ten sposób.