Prawie każdy z nas ma w domu rośliny doniczkowe. Uważa się, że mają korzystny wpływ na atmosferę w pomieszczeniu, w szczególności oczyszczają powietrze. Rośliny dobieramy ze względu na atrakcyjność liści, pędów i kwiatów, wytrzymałość i bezpretensjonalność, sprawdzając czy nadają się do warunków panujących w naszym domu.

Ale często zapominamy, że wiele roślin domowych może zaskoczyć przyjemnym lub niezbyt aromatem, a jest to bardzo ważne. Subtelny, wyrafinowany lub odwrotnie ciężki i przytłaczający, a czasem bardzo nieprzyjemny zapach roślin może radykalnie zmienić atmosferę w domu!

ROŚLINY AROMATYCZNE

Kawa

Tak, tak, dobrze przeczytałaś, kawa. I na pewno nie chodzi tu o napój! Domowa kawa, dzięki opracowaniu bardziej zwartych odmian o obfitym kwitnieniu, wraca do mody. Zapach kwitnącego drzewka kawowego usuwa senność, niweluje zmęczenie, zwiększa kreatywność i pozwala skoncentrować się w pracy, pobudza pamięć i myślenie.

To jeden z najlepszych zapachów porannych. W sypialni lub salonie kawa nie jest zbyt odpowiednia, ale w kuchni lub w miejscu pracy mały krzew na parapecie może zdziałać cuda nie gorsze niż filiżanka ulubionego aromatycznego napoju!

foto: takprosto.cc

Pelargonia

Wiele odmian pelargonii wyróżnia się delikatnym i lekkim aromatem, który nadaje świeżości każdemu pomieszczeniu. Zapach pelargonii jest wzmocniony, jeśli kwiat rośnie na południowej stronie lub przy dobrym oświetleniu. Najsilniej pachną gatunki pelargonii o kwiatach z ciemnym odcieniem, takich jak bordo i karmazyn.

foto: takprosto.cc

Cytrusy

Cytryna, pomarańcza, pomelo, mandarynka są często uprawiane w domach. Wszystkie części roślin mają przyjemny aromat: zarówno liście i kwiaty, jak i same pędy. Kwitnąca mandarynka wyróżnia się szczególną słodyczą i bajecznością, a inni przedstawiciele rodziny cytrusów również podbijają połączeniem bogactwa barw, radości i niesamowitego aromatu.

Jedynym minusem jest to, że „uzyskanie” kwiatostanu w takich roślinach jest dość trudne. Mieszkańcy subtropików kochają słońce, ciepło i nie tolerują cienia i przeciągów.

foto: takprosto.cc

Mirt

Mirt uwalnia w powietrze olejki eteryczne, które mają silne działanie bakteriobójcze i łagodzące. Podobnie jak oleander, mirt ma jeden z najlepszych zapachów uspokajających. Ale w przeciwieństwie do bardziej agresywnego kolegi działa delikatnie i pasuje prawie każdemu.

Roślina ta pomaga zapobiegać przeziębieniom, normalizuje pracę układu sercowo-naczyniowego, a także prowadzi do odprężenia, osiągania wewnętrznej harmonii, przeciwdziała zmęczeniu i niweluje skutki stresu.

foto: takprosto.cc

Róże

Zachwycający aromat róż w odmianach domowych jest nie mniej odczuwalny i często objawia się znacznie jaśniej dzięki obfitości kwiatów, kompaktowym rozmiarom krzewu i ograniczonej ilości powietrza w pomieszczeniu, w którym olejki eteryczne są bardziej wyczuwalne.

Zapach kwitnącej róży łagodzi stres i zmęczenie, likwiduje nerwowość, dodaje pewności siebie, przy ciągłej ekspozycji pomaga w normalizacji metabolizmu, zmniejsza apetyt, pomaga radzić sobie z różnymi chorobami układu oddechowego.

foto: takprosto.cc

Jaśmin

Uroczy jaśmin można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w pomieszczeniu. Różne gatunki mają różne aromaty: od lekkiego kwiatowego po mocno korzenny. Istnieją odmiany o bardzo uciążliwym zapachu, należy je uprawiać na świeżym powietrzu lub w oranżerii.

Najlepiej wybrać do domu jaśmin wielkokwiatowy. Dorosłe rośliny kwitną od wiosny do jesieni dużymi białymi kwiatami o przyjemnym zapachu. To właśnie te kwiaty są dodawane do zielonej herbaty podczas przemysłowej uprawy tej odmiany jaśminu.

foto: takprosto.cc

Murraya

Murraya jest do tej pory rzadko spotykana w domach. Ten mały krzew można łatwo uformować jak małe drzewo. Kwiaty bardzo pachnące, są białe i woskowane. Kwitnienie może trwać przez cały rok.

Murray emanuje delikatnym, ale silnym zapachem jaśminu. Zapach jest trwały, interesujący. Ale jeśli mamy dużo kwiatów - lepiej trzymać doniczki w pokojach, w których nikt nie śpi i nie spędza dużo czasu.

foto: takprosto.cc

Moja mama po prostu uwielbia kwiaty doniczkowe. Rodzice zebrali już w domu całą kolekcję storczyków, a także pelargonii i fiołków. Kiedy kończy się miejsce na parapecie i na stole, zaczynasz szukać nowego miejsca dla zielonych ulubieńców.

Te kwiaty doniczkowe to jedne z najlepszych naturalnych aromatów. Są w stanie wypełnić nasze domy słodkimi „chmurkami” i zasługują na szczególną uwagę i odpowiednią selekcję, ponieważ wpływają na nasze samopoczucie, nastrój, a nawet zdolność do pracy!

Osobno chciałabym wspomnieć, że umieszczając pachnące rośliny w mieszkaniu, zdecydowanie powinnaś pomyśleć o tym, który kwiat gdzie umieścić. Lepiej nie trzymać pachnących kwiatów w sypialni. Ważne jest dobrać do innych pokoi odpowiednie pachnące rośliny.

Zapachy wpływają na samopoczucie i tworzą nastrój. Jedne uspokajają, a inne wręcz przeciwnie, dodają wigoru i siły. W którym pokoju zostawić roślinę, powiedzą ci tylko twoje własne uczucia.

Główne zdjęcie: takprosto.cc