Wiele osób nazywa to przewiewne i delikatne ciasto jako „cztery ćwiartki”, ponieważ składniki obejmują cztery główne produkty i są one brane w równych proporcjach, tj. każda część stanowi jedną czwartą całości. Dlatego zapamiętanie przepisu jest bardzo łatwe. A przygotowanie jest takie proste, że poradzi sobie z tym każdy, nawet najmniej doświadczona osoba. Czas przygotowania nie przekracza 15 minut, czas pieczenia to 20-25 minut. To naprawdę szybkie i łatwe. W tym przepisie jest jeszcze jeden szczegół. Może być stosowany jako baza do wszelkich słodkich ciast i tortów. Spróbuj przygotować, bardzo polecam.

Składniki do formy 22-23 cm:

  • Mąka – 125 g
  • Masło – 125 g
  • Cukier – 125 g
  • Cytryny (średnie) – 2 szt.
  • Jajka (średnie) – 2 szt.
  • Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka (7g)
  • Sól – 1 szczypta

Dodatkowo:

  • Masło do smarowania formy – 5 g
  • Cukier do posypania formy – 1 łyżka
  • Cukier puder do dekoracji – ½ łyżeczki

Sposób przygotowania:

Połącz ciepłe masło z cukrem i ubijaj do uzyskania kremowej konsystencji. Masło należy wcześniej wyjąć z lodówki lub lekko podgrzać w kuchence mikrofalowej. Powinno stać się bardzo miękkie, ale nie stopione, tj. temperatury pokojowej.

foto: google

Dodaj dwa jajka jedno po drugim, za każdym razem mieszając masę cukrową, aż będzie jednolita. Jajka należy również wcześniej wyjąć z lodówki, aby do tego czasu osiągnęły temperaturę pokojową.

foto: google

Zetrzyj cienką warstwę skórki z dwóch cytryn. Bardzo ważne jest, aby biała część skórki cytryny nie dostała się do ciasta - jest gorzka. Cienka żółta część nada odpowiedni i przyjemny smak i aromat. Będziemy też potrzebować samych cytryn. Wyciśnij z nich sok.

foto: google

Do masy dodaj wyciśnięty sok z cytryny i wymieszaj. Potrzebujemy soku dokładnie z dwóch średnich cytryn.

foto: google

Mąkę wymieszaj ze szczyptą soli i proszkiem do pieczenia. Biorę łyżeczkę proszku do pieczenia z bardzo małą górką. Ponieważ łyżki i górki mogą być różne dla każdego, wskazałam ich wagę w składnikach (7 g). To około 2/3 małej 10 gramowego standardowego opakowania.

foto: google

Mąkę przesiej i dobrze wymieszaj, aż grudki mąki całkowicie się rozpuszczą. Można to zrobić przez dowolne sito. Używam tego od dawna. Bardzo przydatna rzecz dla tych, którzy często pieką.

foto: google

Teraz przejdźmy do formy, w jakiej upieczemy ciasto. Aby ciasto miało ciekawe boczne krawędzi i spód, należy wykonać bardzo prosty, ale rzadki manewr. Dzięki temu nasze delikatne ciasto będzie lekko chrupiące na zewnątrz, pozostając bardzo delikatne, puszyste i jednorodne w środku. Uwierz mi, to niezwykłe i urocze uczucie. Oto jak to zrobić. Formę (mam 22-23 cm) należy dobrze i obficie natłuścić masłem, posypać cukrem i równomiernie rozprowadzić to wszystko po dnie i bokach. Masło, biorę mały kawałek około 5 gramów i około jednej łyżki stołowej z małą górką cukru. Lepiej użyć rozsuwanej formy. Ale jeśli takiej nie masz, możesz użyć dowolnej.

foto: google

Ciasto włożyć do formy i wygładzić łyżką. W formie takiej jak moja (22-23 cm) ciasto będzie miało grubość ok. 2,0-2,5 cm. Można użyć mniejszą formę np. 18 cm. Wtedy ciasto będzie nieco wyższe, ale czas pieczenia trzeba będzie nieco skorygować.

foto: google

Ciasto włożyć do nagrzanego piekarnika i piec 20-25 minut w 180 stopniach. Zawsze pamiętaj o swoim piekarniku. Czas może być krótszy od podanego. Ciasto powinno się lekko zarumienić na wierzchu, a na brzegach, gdzie ciasto stykało się ze ściankami cukru, stać się trochę ciemniejsze, złocistoczerwone. Efekt ten zapewnia karmelizowany cukier.

foto: google

Gotowe ciasto można wyjąć z formy po ostygnięciu. Zdejmuję boczną ścianę i dwukrotnie ją odwracam. Ciasto bardzo łatwo wychodzi z formy. Najważniejsze, żeby ciasto dobrze ostygło. Po bokach ciasto pokryte pięknymi kryształkami cukru, a góra, która pierwotnie była spodem, wygląda na porowatą. Kryształy cukru są lekko zatopione w cieście. Nie są bardzo widoczne, ale na pewno będą smakować i chrupać zabawnie i uroczo podczas picia herbaty.

foto: google

Teraz możesz posypać ciasto cukrem pudrem. Ilość proszku może być dowolna. Biorę około 1/2 łyżeczki. Ale ponieważ ciasto jest cytrynowe i ma wyraźny kwaśny smak, możesz wziąć trochę więcej proszku. Ale zależy to od twojego własnego gustu. Musisz najpierw spróbować oryginał.

foto: google

Oto takie proste, ale bardzo smaczne i piękne ciasto. Chcesz to jeść bez końca. Jest tak delikatne, że po prostu rozpływa się w ustach.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com