W tym roku zbiory agrestu są obfite. Dlatego możesz skorzystać z wielu sprawdzonych i nowych przepisów. Oprócz zwykłego dżemu i dżemu agrestowego robię kilka słoików dżemu „żywego”, który zachowuje maksymalną ilość witamin i użytecznych mikroelementów. Nie trzeba go gotować, a cytrusy nadają słodkiej masie dodatkowego aromatu. Są również dodatkowym źródłem witaminy C.

Składniki:

  • Agrest – 1 kg
  • Cukier – 1 kg
  • Pomarańcza – 2 szt
  • Cytryna – 1 szt

Tutaj możesz ograniczyć się do mniejszej liczby owoców cytrusowych. Na przykład nie używaj cytryny. Ja lubię kwaśny dżem, więc używam dokładnie takiej ilości składników. Zestaw owoców cytrusowych można urozmaicić grejpfrutem. Ale nie jest to dla każdego.

Najpierw musisz przesortować agrest i usunąć z niego wszystkie ogonki. Dokładnie myjemy każdy owoc i moczymy wszystko we wrzącej wodzie przez kilka minut. Jest to ważne, ponieważ dżem nie zostanie ugotowany, więc agrest musi być bardzo czysty.

Pomarańcze i cytryny należy obrać i pokroić na kawałki. Jeśli użyjesz skórki, dżem będzie miał gorzki smak.

Wrzuć agrest i cytrusy do głębokiej emaliowanej miski i zmiel wszystko blenderem. Dodaj cukier i ponownie użyj blendera, aby szybciej rozpuścić granulowany cukier.

Przygotowujemy sterylizowane słoiki. Należy je przepłukać sodą oczyszczaną i wysuszyć w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Dżem wkładamy do słoików i zamykamy czystymi pokrywkami.

Przechowuj wszystko w lodówce. Możesz również zamrażać dżem w plastikowych butelkach lub pojemnikach. Znacznie to wydłuży okres przechowywania tej „słodyczy”.

Główne zdjęcie: google.com