Przygotowanie kapusty pekińskiej według tego przepisu zajmuje maksymalnie 15 minut, dzięki czemu otrzymujesz niezwykłe danie, które dobrze komponuje się z wszelkimi dodatkami i przystawkami. A sos miodowo-sojowy sprawia, że ​​jego smak jest niezapomniany. Dziś nauczę Cię, jak zrobić pyszny dodatek ze zwykłej kapusty pekińskiej.

Potrzebne składniki:

  • Kapusta pekińska – 1 szt.
  • Miód – 1 łyżeczka
  • Sos sojowy – 40 g
  • Olej roślinny – 40 g
  • Pieprz czarny mielony – 0,25 łyżeczki
  • Sezam – do smaku

Przepis:

Zdejmujemy górne liście pekińskiej kapusty, przebijamy ją drewnianymi szaszłykami, zachowując odległość między nimi nie większą niż trzy centymetry.

foto: jemchyjinka.ru

Następnie kroimy kapustę w kółka, których grubość powinna wynosić te same trzy centymetry. „Ogony” po obu stronach odkładamy na bok, nie będziemy ich potrzebować. Bierzemy blachę do pieczenia, przykrywamy ją papierem do pieczenia i przekładamy na nią kapustę.

foto: jemchyjinka.ru

Teraz należy przygotować marynatę. Aby to zrobić, połącz olej, miód, sos sojowy, pieprz i wszystko dobrze wymieszaj. Dobrze przygotowana marynata powinna mieć jednolitą konsystencję.

foto: jemchyjinka.ru

Teraz ostrożnie posmaruj każdy kawałek kapusty powstałą marynatą, posyp sezamem i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na 20 minut.

foto: jemchyjinka.ru

Kapusta jest bardzo soczysta i aromatyczna. Moja rodzina woli jeść tę przystawkę z ostrym sosem, który przygotowuję ze śmietany, czosnku i koperku.

Główne zdjęcie: jemchyjinka.ru